Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Весела Фламбурари: Страшните герои от приказките учат децата да не се страхуват от вътрешния си свят

А сега искам да си поговорим за някои герои от приказките, но не за обичайните, към които всички сме били привързани като деца. Сигурно всеки от вас се сеща за малката русалка, или за оловния войник, както и за много други приказни същества. Не малко от тях са със също толкова любими илюстрации, които навремето бяха пропити от почерка на художниците, правени с много любов. Някои от тях дори намокрени от сълзи, остават набръчкани.
Хартията, сякаш попила нашите емоции не може да се изправи, както не може да се изличат и следите от тези преживени свидни детски спомени.
И нещо остава в съзнанието на детето, като антенка от поуки, с която то може да си служи и в бъдещето. Но ако трябва да се замислим, какво навява на децата дали един герой е добър или лош, то обикновено е чувството за справедливост. Което пък по правило се стоварва на главите на тези герои.
А добрият ликува.



Да, но не.
Оказва се, понякога че такава черно-бяла действителност в живота не съществува. Тогава, не е ли по-добре децата да срещат и лошите герои? Тези, които не винаги печелят от съдбата, но затова пък са по-богати психологически. Темата е много дълбока и не само защото децата трябва да свикват със сянката си от малки. Те трябва да познават границите на свят, в който не винаги доброто побеждава, за да могат да отреагират на него. За това, в защита на не толкова добричките герои, поумувахме с авторката на детски книжчици Весела Фламбурари. Тя бе така любезна да разговаря с мен по темата от Гърция.

Весела Фламбурари, детски автор, който лежи  в основата на бутиковото издателство Ателие за детска литература Горната земя на тема доколко са несимпатични всъщност, героите от детските приказки и дали, не вредим на малките, като им отнемаме досега с книгите. И по-точно дали им вредите, когато световете на възрастните в техните реални оттенъци, дори на сивото, поне малко не се отразяват там.
Детето може и да се гледа като писано яйце, но то лесно се пропуква, когато не се сблъсква и с темите табу, казва Фламбурари. Тя както знаем, нарича себе си, доволна разсеяна, но тук беше особено подробна в отговорите си.
Човешката фантазия е основното оръжие в живота на децата и тя трябва да се тренира още когато то е малко. Звучи много олекотено, но всъщност не е. За да можем всички ние да визуализираме живота си напред, трябва да фантазираме за това какво би се случило с нас, няколко години, а защо не и 30 подред. Само така можем да дадем отпор на всяко посегателство върху духа, върху душата ни, върху живота ни.
Големите родители често ги е страх да четат страшни приказки на децата си, защото самите тях ги е страх от страха. Но в живота на детето той се появява в реални ситуации и то може да остане парализирано. И тук, на помощ ни идват точно лошите герои, които противостоят на добрите и така помагат справедливостта най-накрая да възтържествува. Водено и от добрите, и от лошите герои в своя живот, детето се учи на справяне с проблемите.
Нека да чуем и втората част от интервюто с авторката на детски книжки Весела Фламбурари.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Кичка Савова

Седем години без тракийската певица Кичка Савова, но с жива памет и наследство

На 25 януари, се навършват седем години от кончината на известната тракийска певица Кичка Савова. В нейна памет и като израз на уважение към нейното творчество, Надя Щегрова,секретар на читалище “Изгрев - 1928”, в родното село на певицата – Сладун, сподели спомените си за нея. „Чест и удоволствие е да говоря за Кичка Савова. Тя беше невероятен човек,..

публикувано на 25.01.25 в 14:50

РИОСВ - Хасково: Неприятната миризма в Кърджали е от производствената база на "Хармони"

Тази сутрин остра и задушлива миризма притесни жителите на Кърджали. Лошата миризма беше усетена в централната част на града, както и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента постъпиха както в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково, така и в медията ни. Директорът на РИОСВ – Хасково, г-жа Мариана..

публикувано на 24.01.25 в 16:48
Снимката е илюстративна

Оценката за дисциплина – от категорично „да“ до твърдо „не“

Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.

публикувано на 22.01.25 в 13:16

Радост Николаева: "Направи ли ви впечатление, че в новия кабинет има само една жена министър?"

“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..

публикувано на 21.01.25 в 11:38

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35