Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите масово се самолекуват, при това с антибиотици



Българите масово се самолекуват, при това с антибиотици. По данни на Агенцията по лекарствата 80% от силните медикаменти се приемат в домашни условия. Хората трупат здравна култура от интернет, а не от истински лекари, като масово търсят лек за болежките си и се доверяват на съветите на съседи, приятели или роднини, търсейки облекчение в бабините билкови рецепти прескачайки ролята на лекарите, поради лошото им пренебрежително отношение и ниската информираност за иновациите във фармацевтиката и взаимодействието между новите медикаментите и организма.

Лекарите станаха търговци, който неглижират състоянието на пациентите си, а болниците се превърнаха търговски дружества. Всичко това рефлектира на всеки един аспект от здравословния живот на хората, които понякога вместо да си помогнат, те създават предпоставка за влошаване на състоянието си с риск от предизвикване на алергична реакция или нежелани странични ефекти.

Редно ли е когато се разболеем, макар и да е обикновена настинка, да се доверим на съвета на близък човек или роднина, отивайки до аптеката да си вземем лекарства без да сме се консултирали с медицинско лице? По думите на магистър-фармацевта Илияна Мурджева, самолечението е честа причина за усложнения, защото лекарствата в много случаи имат повече противопоказания, отколкото показания.

Напоследък доста хора са във възторг от хомеопатията, въпреки че не разбират достатъчно естествените процеси на здраве и болест. Тази погрешна или частична представа за  холистичната медицина поражда много слухове и незнание за функционирането й, което води и до неоправдани очаквания.

Въпреки, че усилено се твърди, че хомеопатията е „безвредна”и няма странични ефекти. Доста лекари изрично предупреждават да се внимава с предписанието, индивидуалната доза и точното приложение.

В някои случаи лечението може да трае от дни до години. Така наречените странични фактори като химизираната храна, стрес и икономическата криза действат противопоказно за укрепването и подобряването на здравето и в тези случаи хомеопатията идва като профилактика и превенция на болестта.

Към какви още медикаменти и методи на самолечение прибягват най-често хората при самолечение и какво трябва да има във всяка семейна аптечка чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Илияна Мурджева в звуковия файл.

Снимката е илюстративна.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Около 56 000 лв. са задълженията на театъра в Кърджали. Приходите за миналата година са рекордни

Съюза на артистите в България алармира за сериозни финансови затруднения в театри в България, довели до спиране на ток преди премиери, спиране на отоплението в салоните, блокирани доставки на материали и реквизит, отказани спедиторски услуги, неизплатени командировъчни разходи, телефонни сметки, разходи за извършени дейности, неизплатени хонорари...

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Дървената джамия на

Жп пътуване до Подкова: Природни красоти, легенди и културни съкровища в Източните Родопи

Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..

публикувано на 13.01.25 в 11:30

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..

публикувано на 12.01.25 в 17:46

Фини прахови частици над нормата в Кърджали

През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..

публикувано на 10.01.25 в 15:20

Чакат живите коледни елхи за следпразнична гощавка в зоопарка в Хасково

Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..

публикувано на 10.01.25 в 15:10

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48