Българите масово се самолекуват, при това с антибиотици. По данни на Агенцията по лекарствата 80% от силните медикаменти се приемат в домашни условия. Хората трупат здравна култура от интернет, а не от истински лекари, като масово търсят лек за болежките си и се доверяват на съветите на съседи, приятели или роднини, търсейки облекчение в бабините билкови рецепти прескачайки ролята на лекарите, поради лошото им пренебрежително отношение и ниската информираност за иновациите във фармацевтиката и взаимодействието между новите медикаментите и организма.
Лекарите станаха търговци, който неглижират състоянието на пациентите си, а болниците се превърнаха търговски дружества. Всичко това рефлектира на всеки един аспект от здравословния живот на хората, които понякога вместо да си помогнат, те създават предпоставка за влошаване на състоянието си с риск от предизвикване на алергична реакция или нежелани странични ефекти.
Редно ли е когато се разболеем, макар и да е обикновена настинка, да се доверим на съвета на близък човек или роднина, отивайки до аптеката да си вземем лекарства без да сме се консултирали с медицинско лице? По думите на магистър-фармацевта Илияна Мурджева, самолечението е честа причина за усложнения, защото лекарствата в много случаи имат повече противопоказания, отколкото показания.
Напоследък доста хора са във възторг от хомеопатията, въпреки че не разбират достатъчно естествените процеси на здраве и болест. Тази погрешна или частична представа за холистичната медицина поражда много слухове и незнание за функционирането й, което води и до неоправдани очаквания.
Въпреки, че усилено се твърди, че хомеопатията е „безвредна”и няма странични ефекти. Доста лекари изрично предупреждават да се внимава с предписанието, индивидуалната доза и точното приложение.
В някои случаи лечението може да трае от дни до години. Така наречените странични фактори като химизираната храна, стрес и икономическата криза действат противопоказно за укрепването и подобряването на здравето и в тези случаи хомеопатията идва като профилактика и превенция на болестта.
Към какви още медикаменти и методи на самолечение прибягват най-често хората при самолечение и какво трябва да има във всяка семейна аптечка чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Илияна Мурджева в звуковия файл.
Снимката е илюстративна.
След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..
Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..
На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..
В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478