Идва ли краят на цветните татуировки? Може ли животът без татуси да се превърне в реалност? Европейската комисия налага забрана на вредните химикали в мастилото за татуировки, включително два широко използвани сини и зелени пигмента.Ограниченията за над 4000 вещества, използвани в мастилата за татуировки и перманентния грим, бяха предложени от Европейската агенция по химикали. Тези вещества, включително пигментите, известни като син 15 и зелен 7, вече са ограничени съгласно правилата на ЕС за козметика.
Последните промени в регламента, които Брюксел направи, вече са факт и трябва да влязат в сила през следващите месеци. Сериозно затягане на правилата за боите за татуси ще има от 4 януари 2022 г. Причината е в рисковете, които могат да крият за здравето. Експертите смятат, че в дългосрочен план мастилото под кожата може да доведе до рак, генетични мутации, репродуктивни проблеми и алергии.Според дерматолози съществуват научни обосновки, че в кожата се вкарват съединения, които след това се разпадат на амино-съединения, които могат да бъдат канцерогенни.
В практиката в България не са срещани случаи на канцерогенен ефект, но по клинични данни такъв ефект може да има, като такава реакция могат да дадат съставки, като никел и кобалт. Съществува по-бавно заздравяване на самия татус, но тава е заради неправилна грижа от страна на самия клиент, разказва татуистът Ани Якимова. Според нея за да не се стигне до усложнения, най-важно е как се създава, а след това и поддържа една рисунка върху тялото:
„ Никога не съм имала някакви по-фрапантни случаи, проблеми с кожата и здравето на кожата. Заради замърсяване и неправилна поддръжка по време на заздравителния процес може да се получи зачервяване или подуване на мястото на раната, но това отшумява до няколко дни.“
При татуирането кожната бариера се нарушава, а мастилата се абсорбират в тялото. Смесите навлизат в човешката кожа, в очната ябълка или в лигавиците. Разтворимите съставки обаче се разнасят в цялото тяло в рамките на няколко часа или дни, предупреждават от Европейската агенция по химикалите. Така опасни разтворители и токсични елементи и метали могат да проникнат с мастилото в тялото. Според Ани Якимова обаче, оцветителите в храните са далеч по-вредни за здравето на хората, отколкото пигментите в боите за татуиране:
„Качеството на боите, които ползваме в нашата сфера е доста по-високо от пигментите в хранително-вкусовата промишленост. Консумативите с които работим са доста по-скъпи и следователно много по-качествени.“
Основните компоненти на мастилата за татуировки са оцветител и вода, но те могат да съдържат повърхностно активни вещества, полимерни свързващи агенти, пълнители като силициев диоксид или бариев сулфат и алкохолни консерванти. Доклад на Съвместния изследователски съвет идентифицира 67 азосъединения в мастилата за татуировки, около половината от които могат да произвеждат канцерогенни ароматни амини, тъй като те се разграждат в кожата под ултравиолетово лъчение. Около 20% от багрилата преди това са били включени в „отрицателен списък“, който класифицира вредните вещества, които трябва да се избягват.
Въпреки че докладът отбелязва, че има малко данни за съдбата на химикалите с мастило в тялото, той открива, че инфекциите и алергиите от мастилата за татуировки са станали по-чести. Поставянето на ограничения за това колко от тези вещества могат да присъстват в мастилата за татуировки е най-подходящата мярка за контрол на рисковете. Именно затова производителите имат срок от около една година - да намерят заместители на част от мастилата, които крият най-сериозен риск за здравето. В списъка на забранените съставки влизат такива, които водят до канцерогенност, мутагенност, репродуктивни проблеми, както и до сериозни увреждания на кожата и очите.
Цялото интервю на Ангел Шенков с Ани Якимова чуйте в звуковия файл.
Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си. Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..
Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..
Пътуването с влак винаги носи емоция, а маршрутът на "Родопската гъсеница" в региона на Източните Родопи предлага уникално преживяване. В тази статия ще ви запознаем със забележителностите около жп гара Подкова — най-южната гара в България, която е отправна точка за еднодневни приключения сред родопската природа. По време на пътуването към Подкова ще..
Във втората част на предаването, след новините в 17 часа, от големия музикант Явор Русинов, който живее в село Горно Луково, ще разберем каква е зимата там, над какви проекти работи и какво дими и ухае в неговата кухня. Ястието унгарски гулаш, който ще ни приготви, макар и виртуално, си подхожда с епикурейската песен от един страничен..
През последните дни Кърджали се нареди сред градовете в България с регистрирано замърсяване на въздуха. Приложения за мониторинг на качеството на въздуха отчетоха нива на фините прахови частици (ФПЧ), които са нездравословни за чувствителни групи от населението. Основната причина за отчетените високи стойности на ФПЧ в Кърджали е битовото отопление с..
Благородните и елените лопатари, сърните, камерунските кози и патагонските мари в хасковския зоопарк са в очакване на следпразнично угощение. От ръководството на зоологическата градина се обърнаха за поредна година с апел към хасковлии и жителите на околните населени места, ако имат все още свежа елха у дома, да я дарят, защото тя е идеално..
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478