Идва ли краят на цветните татуировки? Може ли животът без татуси да се превърне в реалност? Европейската комисия налага забрана на вредните химикали в мастилото за татуировки, включително два широко използвани сини и зелени пигмента.Ограниченията за над 4000 вещества, използвани в мастилата за татуировки и перманентния грим, бяха предложени от Европейската агенция по химикали. Тези вещества, включително пигментите, известни като син 15 и зелен 7, вече са ограничени съгласно правилата на ЕС за козметика.
Последните промени в регламента, които Брюксел направи, вече са факт и трябва да влязат в сила през следващите месеци. Сериозно затягане на правилата за боите за татуси ще има от 4 януари 2022 г. Причината е в рисковете, които могат да крият за здравето. Експертите смятат, че в дългосрочен план мастилото под кожата може да доведе до рак, генетични мутации, репродуктивни проблеми и алергии.Според дерматолози съществуват научни обосновки, че в кожата се вкарват съединения, които след това се разпадат на амино-съединения, които могат да бъдат канцерогенни.
В практиката в България не са срещани случаи на канцерогенен ефект, но по клинични данни такъв ефект може да има, като такава реакция могат да дадат съставки, като никел и кобалт. Съществува по-бавно заздравяване на самия татус, но тава е заради неправилна грижа от страна на самия клиент, разказва татуистът Ани Якимова. Според нея за да не се стигне до усложнения, най-важно е как се създава, а след това и поддържа една рисунка върху тялото:
„ Никога не съм имала някакви по-фрапантни случаи, проблеми с кожата и здравето на кожата. Заради замърсяване и неправилна поддръжка по време на заздравителния процес може да се получи зачервяване или подуване на мястото на раната, но това отшумява до няколко дни.“
При татуирането кожната бариера се нарушава, а мастилата се абсорбират в тялото. Смесите навлизат в човешката кожа, в очната ябълка или в лигавиците. Разтворимите съставки обаче се разнасят в цялото тяло в рамките на няколко часа или дни, предупреждават от Европейската агенция по химикалите. Така опасни разтворители и токсични елементи и метали могат да проникнат с мастилото в тялото. Според Ани Якимова обаче, оцветителите в храните са далеч по-вредни за здравето на хората, отколкото пигментите в боите за татуиране:
„Качеството на боите, които ползваме в нашата сфера е доста по-високо от пигментите в хранително-вкусовата промишленост. Консумативите с които работим са доста по-скъпи и следователно много по-качествени.“
Основните компоненти на мастилата за татуировки са оцветител и вода, но те могат да съдържат повърхностно активни вещества, полимерни свързващи агенти, пълнители като силициев диоксид или бариев сулфат и алкохолни консерванти. Доклад на Съвместния изследователски съвет идентифицира 67 азосъединения в мастилата за татуировки, около половината от които могат да произвеждат канцерогенни ароматни амини, тъй като те се разграждат в кожата под ултравиолетово лъчение. Около 20% от багрилата преди това са били включени в „отрицателен списък“, който класифицира вредните вещества, които трябва да се избягват.
Въпреки че докладът отбелязва, че има малко данни за съдбата на химикалите с мастило в тялото, той открива, че инфекциите и алергиите от мастилата за татуировки са станали по-чести. Поставянето на ограничения за това колко от тези вещества могат да присъстват в мастилата за татуировки е най-подходящата мярка за контрол на рисковете. Именно затова производителите имат срок от около една година - да намерят заместители на част от мастилата, които крият най-сериозен риск за здравето. В списъка на забранените съставки влизат такива, които водят до канцерогенност, мутагенност, репродуктивни проблеми, както и до сериозни увреждания на кожата и очите.
Цялото интервю на Ангел Шенков с Ани Якимова чуйте в звуковия файл.
След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..
Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..
На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..
В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478