Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участниците от Кърджали и Крумовград не съжаляват за двете седмици наблюдения на нощното небе, прекарани извън града, дискотеките и заведенията

Школата по астрономия "Бели брези" е любов за цял живот

Тук е мястото, където се борим с дискриминацията, за която не се говори - срещу добрите ученици, казва астрономът Бончо Бонев

4
"Кърджалийската" група на 51-та лагер-школа по астрономия "Бели брези" - Наско, Ради, Бончо Бонев, Мариана, Борислава, Катерина
Снимка: Мехмед Реджеб, Радио Кърджали

51-та лагер-школа по астрономия "Бели брези" остана в историята. Двуседмичното преживяване за 50 млади хора - ученици и студенти от цялата страна и от водещи наши и чуждестранни университети, скрепи създадени от предишни години връзки, създаде нови приятелства, запали интерес и любов към звездите от научна гледна точка в младежите, които за първи път откриха магията на нощното небе. 
Школата е традиция и се организира от Астрономическата обсерватория "Славе Златев" в Кърджали. Но днес няма да говорим за преброените метеори от потока Персеиди, нито за добрата организация и битовите условия или пък за изключително високото ниво на лекторите. Днес ще ви представя "кърджалийската" група - петима ученици - Наско, Катерина, Мариана, Борислава, Зехра,  и един студент - Ради, както и един от преподавателите им - астрономът Бончо Бонев. Какво доведе младите хора на школата по астрономия? Откриха ли своето място? Какви са мечтите им? 
Ради Радев вече не е ученик, но отново е школник, защото е традиционен участник в лагера на Белите брези. Питам го защо отново е тук? "Един път като дойде човек, повече не може да се откаже. Школата е много неща - нови знания, нови приятелства, поддържане на старите. Трябва винаги да я има", казва Ради.
С подобен въпрос - защо е тук, се опитвам да провокирам и Атанас Митрев, който стои до Ради. "Купонът е тук, не е в града, тук е много по-приятно от града, а школата е много добра съвкупност от теория и практика. Тук ме водят интересите ми", казва Наско.
Поглед към небето е отправила и Катерина, която е за първи път на лагер-школата, но тя не си пожелава нищо, когато види падаща звезда, защото знае, че това е метеор, който не пада. В момента метеорите са й много интересни и се впечатлява от всичко. Мариана все още не е конкретизирала мечтите си, но знае, че иска да се занимава с астрономия и фотография. Всичко й е интересно, тъй като всеки ден научава нещо ново. Борислава също е за първа година, но и при нея интересът към звездите вече е събуден. Като част от кърджалийската група е привлечена и Зехра Мустафа, която е ученичка в Средното училище "Васил Левски" в Крумовград. Доволна е от всичко - храната, битовите условия, лекциите и най-вече наблюденията. Харесва астрономията, привличат я другите Слънчеви системи, дали има живот в тях, интересни са й звездите - свръхгиганти.
"Кърджалийската" група е съставена от деца, които са на различна възраст, които имат интерес към точните науки, към астрономия, техника, програмиране", казва в обобщение Бончо Бонев, който е астроном в Обсерваторията в Кърджали и преподавател на учениците, които искат да се занимават с физика и астрономия. "Тук е мястото, където децата могат да направят нещо повече за себе си, тук е мястото, където се борим с дискриминацията, за която не се говори - срещу добрите ученици. Защото в училище се работи за средното ниво, за изоставащите, но никой не обръща внимание на добрите ученици, само се ползват техните резултати да се кичим със слава. Очаква се, че щом са добри, те сами ще се справят, вместо да ги подпомогнем още повече да достигнат по-големи висоти. Е, тук се надяваме, че е мястото за тях", казва Бончо Бонев.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл. По темата работи Станислава Георгиева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Даян Шаер за пътя си от книгата до белия лист

Кърджалийци се срещнаха с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер по инициатива на Спортно-интелектуален клуб "Ахридос" в приятелска атмосфера и наситен на емоции следобед. Председателят на клуба Елена Топалова даде начало на събитието, к ато обясни, защо в неговия надслов доминира любовта. Литераторката на клуба прочете..

публикувано на 09.04.25 в 12:45
салами колбаси месо

Бойко Синапов: Ядем колбаси със замразено вносно месо

Цената на агнешкото месо не би трябвало да надхвърля 24 лева в търговската мрежа , каза за радио Кърджали Бойко Синапов. В момента, по думите му се внася замразено новозеландско месо и се предлага за българско. Това е куриозна ситуация и пореден шамар за нас, казва председателят на "Обединени български животновъди".  Голяма част от..

публикувано на 09.04.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Кметът на Перперек: В махала Дар дере не плащат такса смет затова тънат в боклуци

Причината да не се извозва боклука от махала Дар дере в кърджалийското село Перперек е, че живеещите там не плащат такса смет. Това обясни кметът Халил Бекир. По думите му повечето от къщите са незаконно построени. Имало и предположение, че някои хора, в нарушение на правилата, се прикачали и към електропреносната мрежа през къщите на съседите..

публикувано на 08.04.25 в 00:10
Един от красивите мостове над Лоара в град Блоа

Франция, мон амур! Еп.48

В епизод 48 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя, след дълга обиколка из долината на Лоара, последния департамент в регион Център Вал дьо Лоар, а именно Лоар е Шер. Ще чуете: Откъде идва името на департамента? Коя песен допринася за известността на департамента във Франция? Кои са..

публикувано на 06.04.25 в 18:10

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това ще ви разкажа как премина срещата на ценителите на словото с писателката от българо-сирийски произход Даян Шаер.  А Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на..

публикувано на 06.04.25 в 17:52

В Бургас ще се проведе трето издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“

През месец април Бургас ще се превърне в сцена на фолклорно вдъхновение и съхранена традиция с третото издание на Националния фолклорен конкурс „С песните на Златка Ставрева“. Събитието, което носи името на емблематичната странджанска певица, ще се проведе на 25 и 26 април, като официалният старт е предвиден за 09:30 часа в Дома на културата на..

публикувано на 05.04.25 в 15:50

Лазарки отново ще огласят кв. „Гледка“ с песни за здраве и благоденствие

И тази пролет, на 12 април, лазарки от Народно читалище „Родопски фар“ ще обиколят домовете в кърджалийския квартал „Гледка“, за да благославят и пеят за здраве и плодородие. За възобновената традиция разказа Здравка Димитрова – библиотекар в читалището. „И тази година ще спазим обичая лазаруване. След шестгодишно прекъсване, миналата година..

публикувано на 05.04.25 в 15:05