Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чистач на космоса – професията на деня утре

3
Снимка: pixabay

Най-скъпо платената професия на бъдещето вероятно ще е ЧНБКП. Какво е ЧНБК? – чистач на най-близкото ни космическо пространство. Интересното допускане направи в ефира на Радио Кърджали д-р Никола Петров, директор на Националната астрономическа обсерватория „Рожен“.

Астрономът разкри истината за редицата светещи обекти, която наблюдавахме в продължение на няколко вечери в нощното небе над много населени места у нас, включително Кърджали. Не става въпрос за неидентифицирани летящи обекти (нло), а за популярните вече малки спътници, изстреляни от компанията на Илон Мъск. Те са свързани основно с комуникациите. Вече са почти 6000 на брой, а перспективата е да достигнат до 40 000. „Ние виждаме тези, които са изстреляни наскоро, да речем преди ден, два, три. Виждаме ги в продължение на няколко дни. След това те се разпръсват, отдалечават от земята така, че разсеяната светлина от слънцето да е доста слаба за нас и ние не можем да ги видим с очите си, но не е нещо, което не е обяснимо“, коментира д-р Петров.

Събитието все пак не е съвсем обикновено. Това са спътници, които се изстрелват в серии един или два пъти в месеца по около 50. Те са с размерите почти на малък автомобил или малък гардероб. Последните, които се наблюдаваха наскоро, са изстреляни на 12 февруари т.г. В началото хората са ги видели почти един до друг. В следващите вечери са могли да бъдат разделени, обясни специалистът.

 „На 16-ти и 17-ти обаче ще е пак шоу. Те ще бъдат отново ярки и ще се виждат около 6.20 – 6.30, като вече и времето ще е около десетина – петнадесет минути при тяхното наблюдение“, съобщи директорът на обсерваторията.


Тези спътници ще бъдат разположени като огромна мрежа около цялото земно кълбо на височина от около 300 до 700 км. Тези модерни и полезни в ежедневието ни съоръжения обаче създават не малко грижи за обществото на астрономите, защото не е далече времето, когато малки изкуствени спътници, като тези, ще започнат да замърсяват околното космическо пространство и ще трябва да се намери начин да бъде чистено. „Всички тези изкуствени спътници, изстреляни от земята, те във времето спират да работят и създават т.нар. „космически боклук“ … До няколко години със сигурност ще започнем да говорим как ще се изчистим от тях“, коментира д-р Петров. Може би чистач на най-близкото космическо пространство ще е една от най-скъпо платените професии на бъдещето, допусна той.

Астрономите вече провиждат опасността от замърсяване на най-близкия ни космос и алармират, но „няма кой да ни чуе“, подчерта специалистът. „Аз, за себе си не мога да си обясня що за идея е това как ще колонизираме Марс и ще тераформираме тази планета, за да я направим прекрасна за живеене, а в същото това време унищожаваме планетата, на която сме се родили и е единственото място, на което можем да живеем. Дори само тази идея – ще отидем на Марс или където и да е, но преди това да си затрием планетата Земя, за мене е малко трудно обяснимо“, каза д-р Никола Петров.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

Коледата идва с музика в кънтри стил

Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън?  Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...

публикувано на 19.11.24 в 13:06
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”

Силистра - съкровищницата на Дунав

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..

публикувано на 18.11.24 в 15:09