Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Капитанът Любослав Чивилиев почерпи опит от гвардейците на папата

Любослав Чивилиев
Снимка: Галина Стефанова

Дисциплината и фокусът, който имат, начина, по който се владеят са качествата, които си е „откраднал“ от гвардейците на папата и ще пренесе както в собствения си, така и в живота на отряда, чийто водач е Любослав Чивилиев. Единадесетокласникът от Езикова гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали е командир на Първи ученически гвардейски отряд. Само преди дни той беше на посещение във Ватикана, където се срещна с Папската швейцарска гвардия.

Във визитата, организирана от Посолството на Република България при Светия престол участваха представители на 18-те отряда от Сдружение „Младежки гвардейски отряди“, от Националната гвардия, директори на училища, университетски преподаватели и студенти от страната.

Любослав е в гвардейския отряд на Езиковата от осми клас. Първоначално е един от четиримата капитани, а от година вече е главен капитан. Освен визията, дисциплинираността и лидерството са качествата, които го издигат на тази отговорна позиция.

Сред запомнящите се срещи във Ватикана били тези с истинските гвардейци на папата. „Голямо впечатление ми направи, че всъщност, гвардията на папата е швейцарска. Разбрах историята, как се е случило това  преди 500 години. Има нападение във Ватикана и швейцарската гвардия помага на папата, крият го, за да го запазят жив. И той, като е удовлетворен от това, че те са го спасили, оттогава казва – оттук нататък само швейцарска ще бъде моята гвардия“, сподели впечатления Любослав в ефира на предаването "На чаршията, в чата".

Много са критериите, които трябва да покрият папските гвардейци, за да им бъде поверена отговорността да пазят живота на Светия отец. „Разказаха ни доста от историята на гвардейския отряд. Показаха ни как държат своите оръжия. Показаха ни истински оръжия. Показаха ни изкуствени оръжия. И като цяло ни говореха за тяхната служба“, разказа още Любо. „Да стои на едно място, да не показва емоция, да запази един фокус, който трябва да е непробиваем“, било най-трудното за един папски гвардеец, разкри кърджалийският младеж споделения опит от пазителите на Апостолическия дворец.

Базиликата „Свети Петър“, Ватиканските музеи с Пинакотеката, където са подредени картини на художници като Микеланджело и Рафаело са сред впечатляващите дестинации във визитата на младите български гвардейци. За Любослав едно от най-вълнуващите преживявания в Светия престол е било посещението на Сикстинската капела, както и специалната церемония по поднасяне на венци и цветя пред гроба на Св. Кирил в базиликата „Сан Клементе“ и пред българската плоча в базиликата "Санта Мария Маджоре", където през IX век папа Адриан II благославя просветителското дело на Св. Св. Кирил и Методий.

Ръководителят на Първи ученически гвардейски отряд Христо Момчев разказа за предстоящите дейности на кърджалийските гвардейци.

Повече подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15