Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки сам носи отговорност за превенцията

Д-р Зикова: „Тихият крадец“, остеопорозата, отнема не само здравето, но често и живота

Това е третото по социална значимост заболяване и се изкачва в скалата

| Интервю
д-р Гинка Зикова
Снимка: Галина Стефанова

Над 30 на сто от хората с остеопороза, достигнали до усложнения, заради неглижиране на заболяването и ненавременно лечение, не преживяват, ако получат фрактура на бедрената шийка. Това е най-тежката ситуация, но тя не е никак рядък случай. Само 20 процента от тези хора изобщо се връщат след една година към първоначалния си начин на живот. Всички останали остават трайни инвалиди и освен своето лично, носят страдание и на близките си хора.

Тези данни сподели в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали ревматологът д-р Гинка Зикова.

Това е едно от трите най-социално значими заболявания, защото консумират огромен обществен ресурс от здравните системи и имат висока смъртност. Смята се, че поради повишена продължителност на живота, особено сред бялото население, в средата на нашия век заболяването ще изпревари останалите две и вероятно ще стане първото социално значимо заболяване. Дали това ще се случи предстои да разберем, защото това всъщност е математически анализ“, посочи д-р Зикова.

Остеопорозата е изключително коварно заболяване, защото първоначално няма никакви симптоми. Човек може да го носи 10 – 15 години без дори да подозира, докато се стигне до фазата на чупливостта. „Костите стават изключително крехки, пациентите се чупят, без да има сериозна травма. Най-често фрактурата на китката се случва от това, че жената се е подпряла на ръката си. Много често фрактурите на прешлените се случват без да има падане или сериозна травма. Ние ги откриваме случайно или на рентгенова снимка, или при изследване за остеопороза, или след като пациентът е усетил силната болка, която не се повлиява от нищо и от нея той страда дълго време“, каза специалистът.

Заболяването има две категории рискови фактори. Едната са тези, върху които човек не може да повлияе. Това е, първо, възрастта. Смята се, че това е заболяване на възрастните хора, тоест жените в менопауза и мъжете над 65-70 години. Второ, това е полът. Жените страдат в 90% от случаите по-често. Расата е третият фактор. Бялото население е по-застрашено. И четвъртият рисков фактор е фамилността. Когато в семейството има жена с остеопороза се смята, че рискът е повишен. Върху всичко това не можем да повлияем по никакъв начин, освен да внимаваме и да обърнем внимание, да мислим за заболяването преди то да ни се случи, каза д-р Зикова.

Другите рискови фактори са свързани първо, с начина на живот и хранене. В момента най-популярно е дефицитът на витамин DВеганите, които не консумират белтък по никакъв начин, също имат висок риск от остеопороза, защото се смята, че белтъкът е абсолютно задължителен за изграждане на кости и мускули“, посочи ревматологът.

След навършване на 50-годишна възраст жените задължително трябва да започнат да проследяват костната си плътност като се изследват. Ако първият скрининг покаже показатели в норма и жената няма рискови фактори, следващото изследване може да е след четири – пет години. При наличието на някакви рискови фактори,  следващото проследяване на състоянието трябва да е в рамките наидните две-три години, като през това време се извършва активна профилактика и наблюдение.

Важно е да се знае, че преди да се направи изследване за ниво на витамин D трябва да се спре приема му за поне 10 – 14 дни.

Изследването за остеопороза не се заплаща от Здравната каса. Ултразвуковото е в рамките на 10 – 20 лв., а DXA е между 70 до 100 лв. Лечението на заболяването обаче е в пъти по-скъпо и заради това здравната система е решила да инвестира в терапията, вместо в изследването, подчерта д-р Зикова. Не е необходимо жената да бъде насочена от лекар, за да си направи скрининг на костна плътност, но е много важно да не се чака да се стигне до болки, защото тогава вече е късно, подчерта специалистът.

Ръст от около 50 процента на заболеваемостта от остеопороза в област Кърджали сочат наблюденията от практиката на д-р Зикова. Забелязва се и понижаване на възрастта, в която жените се разболяват.

Движението е от много голямо значение за превенцията на остеопорозата. „Доказано е, че дори и при млади пациенти, които са обездвижени заради счупвания или друг здравословен проблем, в рамките на 45 до 60 дни, те развиват остеопороза само от залежаването. Затова се смята, че движението е важно“, подчерта ревматологът. Поне час на ден е задължителната физическа активност за предофилактика на заболяването.

Слънцето е източник на витамин D. Ако обаче се приема допълнително, като медикамент, важно е да се взима с храната или след хранене в лъжичка зехтин. Млечните продукти и белтъци са задължителни за ежедневното меню за профилактика на остеопорозата.

Цялото интервю в подробности можете да чуете в прикачения звуков файл.

Д-р Зикова увери, че ще отговори на всички питания на слушатели, зададени във фейсбука на предаването „На чаршията, в чата“. 


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15