Въпреки че Коледа е вече дума изтъркана от употреба, то самото Рождество, което е всъщност е смисълът на празника, трудно се проумява от човешкият ум, смята Пламен Сивов, директор на фондация "Покров Богородичен" от създаването ѝ през 1994 г. За това са му нужни някакви човешки патерици, а при децата, още по.-близо до тях, фигурата на Дядо Коледа, който носи подаръците, докато най-големият дар на този ден, е всъщност, Исус.
Но какво е Коледа, разсъждава още Сивов?
Непосилната трудност на този въпрос е накарала един умен човек, Йоан Екзарх, да възкликне: „Какво ли да река или как да го изрека? Как, по какъв ли начин да разкажа неизповедимото?”Сцената с яслите, животните, Св. Богородица и Йосиф, приведени над Младенеца, е така срасната с най-дълбоките ни културни пластове, че рядко се замисляме над реалното й съдържание; рядко или направо никога, се опитваме да си представим „неизповедимото”, стоящо зад умилителната пасторална картинка, позната ни от икони, пошли гипсови отливки и безброй коледни песнички.
С Пламен Сивов ви срещнахме преди време в качеството му на вокалист на акустичната група Точка.бг Пламен Сивов е завършил право в Софийския университет. Специализирал е в САЩ. Публицист, преводач, редактор на списание "Мирна, главен редактор на списание "Свет", редактор и автор в портала Православие.БГ.
Носител на награди за поезия и музика. Негови стихове са публикувани в български и чуждестранни поетични антологии. Има издадени два самостоятелни музикални албума.
Сега с него разговарям за истинския смисъл на Рождество, за вредите от комерсиализацията на празника, преживяван като Коледа и защо всъщност има смисъл децата да чакат Дядо Коледа.
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Жените от спортно-интелектуалния клуб "Ахридос" създадоха незабравими моменти за децата от Дневен център "Надежда" в Кърджали. Заедно те изработиха коледна украса и украсиха елхата. Празничното настроение беше допълнено от появата на Дядо Коледа, който раздаде ръчно изработени подаръци от жените в творческата работилница на клуба. „Обичам да работя с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478