Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върховният орган на СТДБ отчете дейността си за миналата година и очерта акцентите за настоящата

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Върховният комитет на Съюза на тракийските дружества в България отчете дейността на организацията и набеляза акцентите в календара за тази година на заседание на общото си събрание. В декларация тракийци се възпротивиха на действия на Константинополския патриарх* Вартоломей I, наградиха с най-високото си отличие заслужили членове, приеха нови, планираха честването на предстоящи годишнини на Съюза.

Приетата от Върховния комитет декларация ще бъде публикувана на сайта на Съюза и изпратена на Министерството на външните работи, както и на председателите на парламентарни групи в народното събрание, съобщи Красимир Премянов, председател на СТДБ. По думите му, документът е реакция „на продължаващи години наред опити на Вселенския патриарх да ограничава в максимална степен възможностите на българската религиозна общност, която отива от България в тези църкви, местната, която е организирана от Българската православна екзархийска фондация, да се ограничават правата, да се ограничи присъствието на български свещеници и като често се отказва искането на светия синод на искането на определените представители на българската църква да участват в службите пред български християни и така продължаващия години наред опит да отнема автономността на българските църкви в сегашната турска държава“.  Сред причините за недоволството на тракийци той допълни още ограничаването на възможностите да се назначи свещеник в храмовете „Св. Георги“ и „Св. Св. Константин и Елена“ в Одрин след смъртта на отец Александър Чъкърък, посегателство срещу паметника на Антим I, построен от тракийци и други.

Нарушеният принцип за равнопоставеност между всички църкви и отношението към нашите права в българските храмове, нас сериозно ни притеснява и изразяваме своето голямо недоволство от това“, категоричен беше Премянов. Той припомни прецедент от кроя на миналата година по време на службата за храмовия празник в църквата „Св. Стефан“, когато Вселенският патриарх произнесе реч на гръцки език, „в която, едва ли не, определи, заклейми създаването на отделна българска православна църква, като грешка“.

По думите на председателя на СТДБ в църквата „Св. Стефан“ без съгласието на Светия синод е назначен свещеник, който е напуснал БПЦ. Премянов напомни и друг случай на особено отношение – неодобрение от страна на Вартоломей I, определеният от Светия синод Поликарп да води службата по повод годишнината от освещаването на храма „Св. Стефан“. Това довело до отказ водената от президента делегация да се включи в честването.

Да запазим патриотичната тематика в нашата история автентична и тя да е източник на национално самочувствие на младото поколение е друг акцент в приетата декларация.

Премянов съобщи, че се работи по инициатива за представяне на енциклопедия „Тракия“ и тематична изложба за борбите за национално освобождение и единение на тракийци и в Република Северна Македония.

Създаваме паметници, не рушим“ е друг акцен в декларацията, посочи председателят. „Сега правим паметник на Дядо Чъкърък, който е последният борец за българската памет и дух в  Одрин“, допълни той. Откриването на паметника предстои през март, когато е годишнината от смъртта на свещеника.

В календара на СТДБ за тази година е честването на 100-годишнината от създаването на Тракийския младежки съюз, 90-годишнината на Тракийския научен институт и 180-та годишнина от рождението на Кап. Петко Войвода.

Върховният комитет е приел нови членове, сред които са именити професионалисти и общественици, като Стоян Райчевски, акад. Васил Сгурев, дипломатите Милен Люцканов, Георги Димитров, актьорът Мариус Донкин, доскорошния посланик във Ватикана Богдан Паташев и др., съобщи още Премянов.

С най-високото отличие – златен медал „Кап. Петко Войвода“ с лента са били наградени заслужили дейци на тракийското движение, сред които чл. кор. Иван Гранитски.

Почетена е била паметта и на отишлите си от този свят именити радетели на тракийската кауза, като Сливенския митрополит Иоаникий, отец Александър Чъкърък и отец Боян Саръев.

До месец март се очаква да излезе от печат втори том на енциклопедия „Тракия“ – бит, нрави, обичаи и традиции на тракийските българи. Авторският колектив включва учени от БАН.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


* Забележка: Със свое решение турският съд е постановил забрана да се нарича Вселенски патриарх, защото това нарушава принципа на равнопоставеност на различните вероизповедания. Съгласно решението на съда предстоятелят на екзархията трябва да бъде титулуван Константинополски патриарх.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ресми Мурад: Кметовете, подкрепили ДПС - Ново начало са получили ДМС

Кметове на населени места само от ДПС - Ново начало са получили ДМС и това е смущаващо, каза Ресми Мурад, областен лидер на Движението на формацията около Ахмед Доган. По думите му става въпрос за допълнително материално стимулиране на кметове на кметства, които са постигнали добри резултати за движението на Пеевски. "Тук става въпрос за..

публикувано на 21.11.24 в 11:30

Бърза туршия със зеле, когато нямаш време

Сезонът на туршиите е в разгара си, а студеното време в момента способства зелето да втаса. Много домакини нямат нито време, нито сили, за да правя т кисело зеле, което се претака и се чака , за да стане готово. По-лесно е да затворят туршия със зеле в буркан и. Ако вложат и малко естетика, се получават едни чудесни шарени буркани, пълни със..

публикувано на 20.11.24 в 15:47

Павлин Кръстев: Новото начало има влияние в ГЕРБ

Човекът от Новото начало има влияние в ГЕРБ, коментира пред Радио Кърджали Павлин Кръстев, депутат от Алианса за права и свободи. “Ние сме част от тези партии, които подкрепят този санитарен кордон около Делян Пеевски, освен ГЕРБ, което е много притеснително за техните избиратели. Все пак те бяха тези, които не искаха да чуват за Делян Пеевски..

публикувано на 21.11.24 в 10:05
Васил Узунов

Засега маловодието на язовирите от каскада „Арда“ не е критично

В последните няколко години заради продължителните засушавания, високите температури през лятото и липсата на валежи, са причините, които довеждат до по-ниските нива на язовирите, като цяло, в това число и язовир „Студен кладенец“. Това каза в отговор на запитване от Радио Кърджали Васил Узунов, директор на Басейнова дирекция „Източнобеломорски..

публикувано на 19.11.24 в 16:36

Тази година е суха, но валежите в цялост не са намалели

Липсата на валежи не е основната причина за маловодието в язовирите. Това сочат наблюденията на метеоролозите. Тази година валежите в областите Кърджали, Хасково, Ямбол са в повечето месеци под нормите. Особено през зимните месеци – януари и февруари, те са значително по-ниски дори от ниските валежи, средни за страната. Това обясни доц. Лилия..

публикувано на 19.11.24 в 16:22

Коледата идва с музика в кънтри стил

Тази Коледа ще бъде вълшебна и уютна , защото идва с музика в кънтри стил. Те звучат от новия, 12-и албум на най-успешната кънтри група у нас Lilly of the West. А знаете ли, че това е известна песен на Боб Дилън?  Албумът се състои от 10 емблематични тематични песни, между които и госпъл хит и песен на Ленард Коен ...

публикувано на 19.11.24 в 13:06
Архитектурно-археологическия резерват „Дуросторум-Дръстър-Силистра”

Силистра - съкровищницата на Дунав

Силистра е древен град на брега на река Дунав, богат на културно-историческо наследство и природни красоти. Сред основните забележителности са крепостта Дръстър – една от най-древните и добре запазени крепости по Дунав, свидетелство за хилядолетната история на града, Римската гробница – уникален паметник с красиви стенописи от IV век. Близо до..

публикувано на 18.11.24 в 15:09