Изнесеното студио на предаването „Полет над Родопите“ се разположи на площад „България“ пред Дома на културата в Кърджали и събра любители на фолклора и живата българска традиция. Събеседници на водещия Божидар Чолаков бяха млади и таланти деца от Кърджали – гайдарят Йоан Петров, народната певица Надежда Димитрова и Детска фолклорна група при СУ "Йордан Йовков", които споделиха вдъхновяващите си истории за любовта към музиката и родния фолклор.
Йоан Петров: „Чест и радост е да съхранявам българските традиции“
Йоан Петров е млад гайдар от Кърджали, тръгнал по пътя на музиката още на деветгодишна възраст в гайдарската школа към Дома на културата с ръководител гайдаря Васил Анастасов. Вече шеста година той не спира да свири. През 2024 година Йоан печели лауреатско отличие на престижното гайдарско надсвирване в село Гела в своята възрастова група. Младият музикант редовно участва в празничната програма на Община Кърджали и е добре познат на местната публика.
„Моят учител беше човекът, който ме запали по гайдата. Чух го на една репетиция, много се въодушевих от звука, хванах майка ми за ръка и й казах: ‘Искам да ме научи да свиря на гайда.’ И така – до днес,“ споделя Йоан. За него гайдата не е просто инструмент, а средство да кара хората да изпитват вълнение, патриотизъм и спокойствие.
След закриването на гайдарската школа, Йоан продължава развитието си с постоянни репетиции – три-четири пъти седмично с други гайдари от Кърджали. В града понастоящем свирят около 15 гайдари, сред които и две момичета – Сияна Николова и Любомира Петрова.
В края на разговора Йоан подари на публиката впечатляваща гайдарска сюита.
Надежда Димитрова: „Музиката винаги е била в живота ми“
Малко след Йоан, микрофона пое младата народна певица Надежда Димитрова – част от школата по народно пеене към Дома на културата с вокален педагог Христина Чаушева. Надя започва да пее още на шестгодишна възраст и вече десет години прославя родопския фолклор на различни фестивали и конкурси в страната, сред които „Орфееви таланти“ в Пловдив, „Орфеево изворче“ в Стара Загора и много други.
„Спомням си чувството, когато влязох за първи път в залата на школата – бях много малка, но знаех, че това е моето място,“ разказва Надежда. Любовта ѝ към народната музика идва от семейството – у дома винаги се е слушала българска музика. Освен с пеене, тя се занимава и с рисуване, а преди време е тренирала и карате – истинско многолико момиче.
„Пеенето е нещо, което винаги мога да продължа, защото си го мога, но бих предпочела да уча нещо, с което да се развия и в други държави,“ споделя младата певица, разкривайки интересите си към дизайн и архитектура.
Надя призна, че това лято ще заложи на ученето за матурите, но не изключва в бъдеще да се върне на любимите си сцени като конкурса в Широка лъка.
Млади таланти от СУ „Йордан Йовков“ прославиха Кърджали в „Полет над Родопите“
В изнесеното студио на радиопредаването „Полет над Родопите“ сред специалните гости бяха и децата от Детската фолклорна група при СУ „Йордан Йовков“ - Кърджали. Заедно с тях на живо участва и техният вокален педагог – Гинка Матева, която с гордост разказа за успехите на малките таланти.
Само преди седмици групата се завърна от XVII Национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ в Монтана, където завоюва престижни награди. „Много се радваме и сме щастливи, че песните от Беломорска Тракия, които са наша запазена марка, стигнаха чак до северозападна България“, сподели Матева.
В конкурса децата изпълняват две песни – задължителната за регламента, една автентична турлашка песен „Тупа тупа“ , която се оказва предизвикателство за тях и „Мама на Радка думаше“. „Да, трудно беше за децата да я научат, но те са свикнали“, разказа ръководителката. Според журито, в което са легендарни имена като Светла Караджова и Соня Борисова, младите кърджалийски таланти изпълняват песните дори по-добре от оригинала.
Детската фолклорна група не за първи път печели отличия, но участието в Монтана е било истинско предизвикателство. „Шест часа пътувахме, но си струваше – посрещнаха ни топло, радваха ни се много“, сподели Матева и благодари на ръководството на училището за подкрепата.
Както във всяка училищна група, съставът непрекъснато се обновява – едни завършват, други идват. „Тази година почти всички деца са нови, но когато обичаш това, което правиш, не се уморяваш“, казва Матева. По думите ѝ именно любовта към българските ритми дава енергията да учи децата на народни песни и да ги запалва по магията на фолклора.
Групата вече е включила в календара си нови участия. На 1 юни те ще се представят на конкурса „Широка лъка пее, свири и танцува“, за първи път с почти изцяло нов състав. Въпреки това Гинка Матева вярва, че децата ще се справят достойно и отново ще прославят училището и родния град.
„Тези, които вече са завършили, не продължават да пеят професионално, но носят фолклора в сърцето си и със сигурност са интелигентни слушатели“, завърши тя.
На финала на участието си в предаването младите изпълнители поздравиха публиката и слушателите с турлашката песен „Тупа тупа“, която вече е част от техния репертоар.
Следват кулинарните посоки и пейзажи на Мая Мечева, която смесва авокадо, моркови, червен мук, лимон, портокал, мед и люто къри в едно ястие. Във втората част на предаването, ще ви разкажа за страстта към квасните хлябове, а Светла Пенева ще ни посвири на китара и ще ни разкаже за Южна Корея. Очакват ни още изненади, само останете с..
Приморско отново стана сцена на българския фолклор по време на шестото издание на танцовия и музикален фестивал „Фолклорна плетеница“, организиран от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско. В продължение на три вечери, амфитеатърът в морския град прие десетки фолклорни състави и индивидуални изпълнители от почти всички краища на страната,..
Село Жълтуша отново ще събере стари и нови приятели за традиционния си селищен празник, който ще се проведе на 2 август. Организатори на събитието са кметството на селото и изселници, които всяка година се завръщат в родното място, за да поддържат живи традициите и връзките между поколенията. Веселин Буров, който въпреки че живее в София, активно..
Температурите навън са високи, хранителните продукти се развалят по-бързо , затова е добре да проверяваме срокът на годност, когато ги купуваме. В някои магазини хладилнците не работят добре и това съкращава този срок. Как да разберем, че един продукт е развален, какво означава обозначението най-добър до, защо не трябва да купуваме мед от..
Олимпиадата по история в Париж стартира официално на 20 юли, а единадесетокласникът от СУ "Петко Р. Славейков" Кърджали Любомир Колев, който е единственият български участник, вече премина успешно във втори кръг. В първия ден той надделя над своя опонент от Казахстан в индивидуален исторически дебат. Днес (21 юли) програмата за Любомир включва..
В топлата атмосфера на „Алибеевия конак“ в Смолян, пред подбрана публика от роднини, приятели и фолклорни дейци, прозвучаха стари, почти забравени родопски песни, възродени с любов и отдаденост от трио гайдари с име, което вече се помни – „Троица братя“. Триото – Ангел Николов, Емануил Пунев и Тодор Михайлов – представи песни, събирани от стари..
Село Триград се готви за едно от най-пъстрите си събития в летния календар – фолклорния фестивал „Орфически мистерии“, който ще се проведе заедно с празника на селото. Фестивалът започва на 25 юли с вечерен концерт и ще продължи и на 26 юли с богата програма от фолклор, традиции, музика и огнено шоу. Кметът на Триград и гайдарка – Аделина Чолакова,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478