Известният кларинетист, композитор и диригент Христофор Раданов наскоро отпразнува 20-годишната си съвместна работа с Oркестъра за народна музика на БНР.
Той е сред водещите имена в областта на авторското претворяване на фолклора. Доказал е таланта си на композитор, който посяга внимателно към традиционната музика. Старае се да запази автентичните ритми и мелодии и същевременно да обогати първообраза по професионален начин. Познава до съвършенство възможностите на своя оркестър, с който работи вече 20 години. Позицията главен диригент на ОНМ при БНР наследява от Коста Колев – изтъкнат композитор, изследовател на фолклора. Раданов продължава неговото дело, допринасяйки много за съвременното звучене на този елитен състав.
Роден е в Лясковец. Завършил е инструменталния факултет на Държавната музикална академия с кларинет, в класа на Петков Радев – еднакво добър в класическия и фолклорния жанр. Повече от 40 години Раданов е посветил на народната музика. Дирижирал е записите на близо 2000 творби – народни песни и хорà за фонда на БНР. Опитал е перото си в детска, джаз, камерна музика. Пътят му на композитор и диригент го среща с много творци. Един от тях е Атанас Стоев, създател на оркестър „Канарите”, който казва за него: „Това е истински българин, който носи музиката на народа в душата си и я пресъздава по съвършен начин. В същото време произведенията му са достъпни и близки на слушателя. Всичко, което е написал, е променено по модерен начин, без да е ощетена традицията.”
В празничния концерт „20 години заедно” се представиха виртуози от оркестъра за народна музика – гъдуларите Росен Генков, Пейо Пеев, гайдарят Петьо Костадинов, кавалджиите Недялко Недялков, Костадин Генчев. Специалните гости народните певци Динка Русева, Любомир Петов и др. изпълниха песни в негов аранжимент. С един от най-сполучливите аранжименти на Христофор Раданов „Ой, Дунаве бели” се изяви Даниел Спасов – пристрастен към народната музика юрист и телевизионен водещ. Атрактивна част от творчеството на композитора са творбите, създадени от нестандартни хрумвания. Такива примери са „Хумореска”, „Фолк рок”, „Добруджазов ръченик” – пиеси, които съчетават фолклорни изразни средства и съвременна стилистика.
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са зрителите, които ще видят легендата на българската поп музика на живо в залата, а още много пъти по..
В най-вълшебното време от годината се обръщаме към приказни герои и сюжети с първия български коледен мюзикъл "Батко Коледа". Интересът към него е толкова голям, че поради бързо разпродаване на билетите за първата дата се налага насрочване на още..
Вълшебството на Коледа ще донесе Вокална група "Радиодеца" на своето Коледно матине на 14 декември, събота, от 11 ч. в Първо студио на БНР. Под диригентството на Илина Тодорова ще прозвучат любими коледни детски песни. Водеща ще бъде..