© Снимка: Румяна Цветкова
© Снимка: Румяна Цветкова
© Снимка: Румяна Цветкова
Църквата носи името „Успение Богородично”. По своя план тя е кръстокуполна. „Погледнат отгоре, покривът представлява голям кръст”, обяснява йеромонах Христодул. Всички икони в нея са дело на зографите Станислав и Николай Доспевски, принадлежали към прочутата Самоковска школа. Населението на цели села от околността на манастира, както и отделни хора, са дарявали средства, за да бъдат изрисувани иконите. А обикновените хора, които не притежавали пари, вървели пеша през планината, носейки яйца на майсторите-зографи, за да вложат жълтъците в боята. „Технологията с яйчения жълтък е помогнала на иконите да се съхранят вече 150 години”, обяснява йеромонах Христодул. Изключително ценен е и иконостасът на църквата. Майстор на дърворезбата е Стойчо Фандъков, който също е представител на Самоковската школа.
© Снимка: Румяна Цветкова
„По онова време майсторът е имал чираци, калфи, които са работили за него. Денонощно са се трудили с длетата, за да може да се получи тази драперия от орнаменти – разказва духовникът. – Иконостасът е изработен от орех, който не е загубил своя естествен цвят. Не са полагани лакове, бои, смоли, не е извършвана консервация и реставрация. Орехът съдържа йод, който не позволява на дървоядите да ядат дървото. Изглежда майсторът е познавал някаква технология, която е използвал, защото за тези 150 години дървото би се превърнало на прах. Сами можете да видите какъв свеж вид има иконостасът, сякаш съвсем наскоро е поставен. Всички негови орнаменти са заснети в специален каталог и са обект на подражание от млади резбари, които се учат на резбарско изкуство”.
Любимо място за снимка на туристите е огромната секвоя, извисяваща снага пред входа на църквата. Посадена е от монасите през 1937 г. в чест на раждането на Симеон Сакскобургготски, наследник на цар Борис ІІІ. Недалеч от Лопушанския манастир се намира прочутия у нас килимарски център в град Чипровци. В района има също чудесни възможности за риболов.
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..
От това лято посетителите на Враца могат да опознаят планинското градче чрез напълно безплатните обиколки с гидове по модел на подобни турове, които се предлагат в големите европейски градове. Идеята е гостът, който за пръв път посещава северозападния..
С 30-40 % се е увеличило предлагането на ваканционни имоти в България през последните три години. Към момента техният брой надвишава 20 хиляди. Все повече клиенти предпочитат да си наемат апартамент или дори цяла къща през ваканцията си в България..