В начало на своята кариера Александрина Пендачанска беше „любимото дете на българската оперна сцена”. Едва 17-годишна изпълни ария на Виолета от „Травиата” на Верди – на 25 май 1988 г. в НДК, на тържествен концерт след майсторски клас на Гена Димитрова, съпровождана от Симфоничния оркестър на Националната опера. През юни 1989 г. дебютира в Националната опера със същата роля. Двадесет и петата годишнина от първото си изпълнение на голяма сцена ще отбележи с дългоочаквания концерт на 21 декември.
Александрина има в репертоара си десетки роли. Звучи невероятно, но те са над седемдесет. Някои от тях е научавала буквално за три дни. Други – с много повторения и усилия. Като Саломе – едно от последните й сценични превъплъщения в едноименната опера на Рихард Щраус, върху което е работила дълго. Днес оперната прима живее между България и света. Въпреки натоварената си програма в края на годината, тя успя да дойде в София, за да види българската премиера на „Да откриеш Саломе”. Филмът беше сред предложенията на Киномания 2013 в столицата. Представя известната певица в постановката на „Саломе” в Санкт Гален, Швейцария, превърнала се в сензация.
Аз работя по света, децата ми учат в чужбина, но никога не съм напускала истински България – казва Александрина.
В аудио файла може да чуете и отговори на въпросите: какво си спомня от първото си изпълнение в НДК, възможно ли е опитният артист да се погледне през очите на обикновения зрител, какво мисли за ситуацията у нас в момента.
42-та песен от проекта "Пеещи артисти" е "Везна" в изпълнение на Атанас Пенев, познат като фронтмен на група Б.Т.Р. Момчил Колев е написал музиката по стиховете на поета Калин Донков. Аранжиментът е на Калоян Колев. Васил Стефанов и Стефка..
Влизаме в новата година с много топлина, която ни дава песента "Ключът е Сол". Поетесата Джина Дундова е намерила вдъхновение за стиховете по време на гостуването си в Тетевенския балкан. Посветила ги е на композитора Димитър Гетов, който е автор на..
Както всяко ново начало и 2025 година настъпва с надежда и вяра в по-добрите дни, с наричания за мир, щастие и любов. Приповдигнато настроение и усмивки завладяха България на прага й, а в първия ден от Голям Сечко, както е известен в българската..