Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуално пътешествие към „Създателите на Българската държава”

БНР Новини
Снимка: tourism-shumen.com

Шумен е основан преди 3200 години. През вековете той е бил люлка на богата духовна култура - тракийска, римска, византийска, българска, а в годините на Възраждането е един от най-активните центрове. Днес символ на града е грандиозният мемориален комплекс „Създатели на Българската държава”открит през 1981 г., който може да бъде видян в радиус от 30 км. Ако изкачите 1300 стъпала, всяко едно за година от създаването на България, ще достигнете до монумента, представящ най-важните моменти от българската история от VII до X век. Той се намира на 450 м надморска височина. Състои се от две групи раздвижени бетонни форми от север и юг, изградени под различен ъгъл, върху които са монтирани 21 скулптурни фигури на български владетели, управлявали през този период. Ще видите суровото лице на Аспарух, който не допуска противопоставяне, а вдигнатите в две различни посоки ръце подчертават идеята на забития в земята меч: „Това ще бъде земята ни!”. Развитието на българската държавата от VІІ до Х век продължава чрез фигурите на Дипломата Тервел, Законодателя Крум и Строителя Омургат, изсечени на 18 м височина, оградени от откъси на стари византийски хроники. Спиралата, образувана в горната част на паметника от събиращите се осем бетонни тела в една от нишите, образува светлинен кръст - символ на приетото християнство и признаването на българската държава. Най-светлият период в историята на Първото българско царство - Златният век, е показан чрез 11 фигури. Тук е „най-знатният”между царете Симеон, обграден от книжовниците, болярите, воините си. Мозайката-триптих, най-голямата на открито на Балканския полуостров, символизира идеята за създаване, развитие и възход на България чрез преплитане на фигурални и буквени изображения. Средновековни кръстове и колона допълват галерията. Това е единственият по рода си паметник в Европа, който чрез вътрешните си статуи и монументи пресъздава историята на държавата.

Снимка

От днес цялото това величие може да видите от домашния си компютър на този адрес.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Икона на Св. Варвара

Почитаме света Варвара, празникът е известен и като Женска коледа

Днес Българската православна църква почита света великомъченица Варвара – девойка от знатен род, посечена заради християнската си вяра в началото на IV век. От Варвара до Никулден – обичаи, ритуали и обредни храни Денят е наричан и Женска..

публикувано на 04.12.24 в 06:05

Честваме св. Андрей Първозвани, смятан за покровител на древните българи

На 30 ноември православната ни църква почита паметта на св. ап. Андрей. Той е брат на свети първовърховен апостол Петър и се нарича Първозвани, понеже пръв от апостолите бил повикан да тръгне след Спасителя. От ранни години презирал суетата на..

публикувано на 30.11.24 в 05:30

Елегията за Западните покрайнини отзвучава като реквием

Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в Първата световна война (1914-1918). Историците определят документа като "поредната национална..

публикувано на 27.11.24 в 08:25