И тази година най-мащабното киносъбитие у нас – София Филм Фест, включва в програмата си документално кино от фестивала „Милениум”. Той е организиран в Брюксел от двама наши сънародници, живеещи там – Златина Русева и Любомир Георгиев. В него се показват филми, свързани с проблемите на човечеството в различни краища на планетата, както и с основните цели на хилядолетието: преодоляване на бедността, образование, екология. Златина Русева е известен документалист, снимала е на различни места по света, нерядко – в проблемни точки. Филмите й са представяни на множество фестивали и телевизионни канали. „Много уважавам София Филм Фест” – казва режисьорът. „Мисля, че той е едно явление в българската култура. Фестивалът направи много за популяризирането на българското кино. А на мен ми се искаше тук да дойде качествено документално кино, посветено на големите проблеми на нашата епоха, каквото е всъщност киното във фестивала „Милениум”. Така започнахме и това стана традиция.”
„Тази година показваме четири филма, които според мен са много интересни. За мен най-любопитният от тях е „Капитанът и неговият пират”. Той е плод на реален факт: немски кораб е превзет от сомалийски пирати и е държан четири месеца в плен. Съдбата на кораба не е била ясна за света. Това е филм за сложните взаимоотношения между два различни свята – на капитана и шефа на пиратите. За пръв път филм навлиза толкова дълбоко в тази тематика – да се види кои са тези терористи, какво ги мотивира, защо отвличат кораби и хора. И виждаме, че зад това всъщност стои една много сложна организация със своя идеология. От друга страна, във филма са показани човешките отношения на двама мъже, бих казала, по-интелигентни от останалите хора. И двамата са самотни и се намират в една ситуация, която искат да разрешат. Филмът е много любопитен с техните отношения, които минават над интересите, над разделението на световете.”
Емблематичен, по думите на Златина Русева, е белгийският филм „Йон”. Става дума за румънски емигрант, който живее в Брюксел. Йон, както повечето слепи хора, развива уникален слух, благодарение на който влиза в системата на подслушване при различни престъпления – например икономически. Лентата обаче поставя и морален проблем с навлизането в интимността на човешките отношения. Любопитен и смешен пък е филмът „Шофьорът и лисицата”. Главният герой в него обожава животните и жертва всичко, за да снима филми с тях. Четвъртият филм в подборката Wavumba, заснет великолепно, ни връща към „Старецът и морето” от Хемингуей:
„С един стар африкански рибар в една променяща се околна среда, когато биосветът започва да изчезва, за съжаление, заради огромния риболовен бизнес на големите компании, които на практика изчерпват рибата и оставят без поминък огромна маса от рибари. Това е старец, който живее всъщност със своя мит за огромните акули, които е уловил с голи ръце. И в очакване към края на житейския си път отново да улови голямата акула. Това е една много силна метафора, изключително красива творба.”
Златина Русева работи и по свой филм. Надява се да го завърши до края на годината. „Това е един филм за паметта, за нещата, които се случиха в миналия век. За всичките тези сериозни катаклизми, които Европа преживя и за които ние като че ли изгубихме много бързо спомена. А светът твърде много се промени. Аз смятам, че без познаване на миналото ние нямаме бъдеще. Това е филм-послание към младото поколение. Защото мисля, че е много важно то да познава историята” – обобщава режисьорът.
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..