Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Квартет „Абагар” покорява света с изкуство си

Снимка: личен архив
Младият вокален състав при Шуменския университет „Еп. Константин Преславски ” започва дейността си през 2006 година с участие в Националния фолклорен събор „Мост между поколенията” – Търговище и заслуженото отличие „най-добър студентски състав”. Забелязан е от етномузиколога Румяна Цинцарска, която се изказва ласкаво за изпълнението му и кръщава квартета с името „Абагар”. Това е първата печатна книга на новобългарски у нас,издадена от епископ Филип Станиславов от Ореш, Великотърновско. След няколко години момичетата от „Абагар” – Калина Чолакова, Стефка Томова, София Генова и Христина Йорданова, участват във вълнуващ концерт в селото за честванията на 360 години от създаването на книгата.

По съвпадение в село Ореш е родена Сашка Ченкова – диригент и основател на квартета. Тя е хоноруван асистент по народно пеене в Шуменския университет, преподавател в Националното училище за фолклорни изкуства – Котел, сърцата жена, която прави много за запазването на музикалната традиция. „Певиците в „Абагар” са много добри, разказва тя. – Репетициите не бяха чести, но това, което изисквах, беше приятелско отношение, дисциплина, силна връзка с автентичната народна песен. Калина Чолакова, София Генова и Стефка Томова са с музикално образование, а Христина Йорданова, най-ниският глас, е филолог с интелигентен музикален усет. Предизвикателство беше да изберем подходящ репертоар, който да отговаря на натюрела на гласовете. Учих дирижиране при Стефан Мутафчиев в Академията в Пловдив и винаги ми е харесвал неговия стил. С музиката му момичетата намериха своето съкровено, истинско звучене. В първия ни албум „На добро”, издаден от радио Шумен за 75-тата годишнина на БНР, звучат песни на Мутафчиев, Кюркчийски, Кутев и други майстори на автентична народна и ортодоксална музика.”

Сашка ЧенковаЗа осем години на сцената квартетът постига много в художественото претворяване набългарската народната музика. Проявява младежки ентусиазъм, оригиналност, прецизност и изящество в изпълненията си. В две последователни години печели три златни медала от Международния младежки фестивал-конкурс „Фолклор без граници” – Албена. Значителни са успехите му на чужда сцена, чуйте разказа на Сашка Ченкова:

Още с първите си изпълнения в диска „На добро” „Абагар” дава заявка за състав с голям потенциал. Не закъсняват оценките за изпълненията му:

„С изненада, учудване и благодарност слушах квартета в консерваторията на град Пори, Финландия. С чистата звучност и бистрота на звукоизвличането той прави чест на ръководителката, учебното заведение и град Шумен. Ваш Огнян Василев”

„Най-добрият женски вокален квартет, който съм слушал досега и най-хубавите момичета! Пожелавам много професионални успехи и награди” – Сашо Митев от Скопския университет „Св.Кирил и Методий”.

„Прекрасни сте „Абагар”. Възхитихте ме с чудесните си гласове, с изключителното си ансамблово мислене и музициране, с обичта си към народната ни песен! Поздравления за вас, красиви и талантливи момичета и великолепната ви педагожка Сашка Ченкова” – Ваня Монева, диригент на хор „Космически гласове”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Песните на Кичка Савова събират млади таланти на майсторски клас в Пловдив

На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..

публикувано на 07.11.24 в 10:50

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45