На 10 април 2014 г. се навършват 80 години от рождението на Георги Горелски (1934 – 1993) – рядък талант с близо 300 северняшки бисера в репертоара си. Започва да се изявява като певец в гимназията, когато го забелязва Борис Машалов и казва: „Този ще е моят заместник”. По професия Горелски е педагог, но надарен с артистичност и глас, отдава живота си на българската народна песен. Спомен за него пази тракийската певица Пенка Павлова:
„Пътувахме заедно в група на Концертна дирекция. Георги Горелски, представяше северняшки репертоар и винаги изпяваше повече песни, защото го връщаха на бис. Беше много жизнен, умееше да общува с публиката искрено и непринудено. Помня го винаги засмян – лицето и очите му се смееха. Срещнеш ли го започва с песен, после пита как си и къде отиваш. Етичен и възпитан мъж, не можеше да допусне да бъде в тежест на някого, да засегне с нещо. Макар да беше северняк, харесваха го в Тракия. Радио Стара Загора излъчваше редовно концерти народна музика по писма на слушатели и нямаше предаване без негови песни. Една от най-хубавите, „Мила мамо”, беше изключително популярна – дори децата в училище я пееха на прегледи, фестивали, толкова я харесваха!”.
На големи фолклорни форуми като събора в Копривщица през 1965 г., надпяванията в Ямбол, Сливен, песните му донасят десет златни медала, дипломи и грамоти – признание за таланта му. На едно такова народно празненство го чува композиторът Петко Стайнов и възхитен дава оценка: „Пей, ти си на верен път! Пей, за да радваш и веселиш хората. Удивително е, че учител се занимава така старателно с фолклор. Гласът ти е чуден, дикцията – чиста, фразата – стегната. Радвам се, че те чух”.
Голяма част от репертоара на Георги Горелски е записан в Радио Стара Загора и София, а чрез Радиото името и песните му стават известни. И все пак някои от тях се радват на изключителна обич сред слушателите, пише фолклористът Борислав Геронтиев в анотацията за грамофонна плоча: „Не само защото са бисери на народното творчество, но и защото чрез тях Горелски изявява спонтанно ярката си дарба на народен изпълнител, разкрива неповторимата привлекателност на своя красив, тембрист глас.”
На днешния ден се навършват 15 години от смъртта на проф. Юлия Ценова, изтъкнат наш композитор и пианист, забележителна личност, ползваща се с голямо уважение в българските музикантски среди. Юлия Ценова е завършила композиция при проф. Панчо..
Ангел Дюлгеров е китарист, цигулар, автор на музика, аранжор и бенд лидер, който през последните години работи с най-големите звезди на българската музика като Лили Иванова, Любо Киров и мн. др. Паралелно с участието си в редица успешни..
DEEP ZONE Project представят "Истина" – тяхната версия на добре познатата песен на Милена Славова, белязала българската музика на прага на новото хилядолетие. Авторът на новия аранжимент - Диан Савов от DEEP ZONE Project – споделя, че от малък харесва..