Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Благовещение в Архитектурно-етнографския комплекс „Етъра” гонят злите сили с магически ритуали

БНР Новини
Снимка: www.etar.org

Благовещение е един от големите ни народни празници. От този ден се вярва, че природата се събужда от зимния си сън – прелетните птици долитат отново, идват самодивите и змейовете. Изпод земята изпълзяват змиите, гущерите и всички земни твари. Тогава се събужда и злото, затова този ден трябва да се посрещне на чисто. Измитат се къщите и дворовете, а боклукът се изгаря на огън, за да изгорят лошотиите в него. Вече 50 години Архитектурно-етнографският комплекс „Етъра” в Габрово пази изконните български обичаи, за които ще научите повече от директора на комплекса доц. Ангел Гоев.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кукерски събор в Широка лъка прогонва злото и носи здраве и берекет

Кукерският празник "Песпонеделник", който се провежда в Широка лъка първата неделя на март, бележи края на зимата и началото на пролетта. Тогава под звуците на чанове и хлопки се изпълнява обред за прогонване на злото. "И тази година за празника се..

публикувано на 02.03.25 в 07:15
Снимка: Национален етнографски музей - БАН

Червено и бяло – българският пролетен амулет за здраве е обвеян с легенди и поверия

Според народното вярване, червеният цвят притежава силата на слънцето и дарява жизненост на всяко живо същество, докато белият символизира чистотата, невинността и радостта. Появата на усуканите бели и червени конци, известни като мартеници, означава,..

публикувано на 01.03.25 в 04:30

Четири поколения таланти... Или как училището в Котел съхранява българския дух

Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" не е обикновено школо, а истинска фабрика за таланти. Това е първото не само в България, а на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор . Намира се в сърцето на красивия..

публикувано на 12.02.25 в 11:05