Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

75 г. от рождението на диригента Румен Байраков

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Румен Байраков е дългогодишен диригент на Пловдивската и Русенската филхармонии. Отзивите за таланта му са повече от похвални: „Феномен, личност и интерпретатор, който създава собствен стил в съвременната българска музикална култура”. Записите на Симфония № 4 от Густав Малер и на Симфония № 7 от Сергей Прокофиев, в изпълнение на Русенската филхармония под неговата палка, получават най-високата оценка на критиката.

Румен Байраков е роден през 1939 г. Завършва НМА „Панчо Владигеров” със специалности дирижиране при проф. Константин Илиев и пиано при проф. Панка Пелишек. Ето какво казва за нея маестрото в интервю, запазено в „Златен фонд” на БНР:

„Организацията, която тя имаше при заниманията с учениците си, вероятно се е предала и на мен. В днешно време понятието академизъмсе използва в негативен смисъл. Според мен, при нея винаги имаше висш академизъм, погледнат от добрата му страна. Оставяше студентите си да мислят сами, да вникнат в дълбоки детайли от произведението. Тями дадеосновите на клавирното свирене и на музикалното мислене.”

След дипломирането си Румен Байраков специализира две години в римската консерватория „Санта Чечилия”, където е възпитаник на професорите Франко Ферара /дирижиране/ и Гуидо Агости /пиано/.

Едва 29-годишен, Румен Байраков става диригент на Пловдивската филхармония. В интервю, съхранено в „Златен фонд”, той споделя чувствата си след първата си изява заедно със състава:

„Това,което остава след концерта, е едно задоволство от хубавото общуване, което имах с оркестъра. Искам да изразя симпатиите си към колектива му, който ме прие толкова сърдечно. Тези артисти имат силно развито чувство за отговорност пред високите цели и задачи, които ни поставя симфоничната музика. В Пловдивската филхармония няма водещи групи – това е една добре споена единица. Искам да изкажа благодарността си към оркестъра, който допринася за оформянето ми като диригент.”

Румен Байраков ни напусна преди повече от едно десетилетие. За своя принос посмъртно той бе награден със „Златна лира” от Съюза на българските музикални и танцови дейци /2001/.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Папи Ханс с нова гореща латино песен – "Невинна"

Папи Ханс сгрява студената есен с новата си песен – горещата чувствена латино бачата "Невинна". Тя идва след поредица балади и е първи сингъл от предстоящия му албум, който знаково ще се нарича "Слънцето". По думите на певеца, това ще е албум, който..

публикувано на 13.10.25 в 10:15

Уникални цигулки и интригуващи изненади в есенния "Европейски музикален фестивал"

"Европейски музикален фестивал"–София предлага няколко ярки събития за меломаните в есенната серия на 25-ото си издание. От средата на октомври до 2 декември 2025 г. предстоят концерти с интересни програми и изключителни изпълнители...

публикувано на 11.10.25 в 14:15

Музика отвъд различията – концерт на български и корейски музиканти в Благоевград

Не просто музикално преживяване, а среща на светове, на традиции и емоции. Това обещават организаторите на концерта "Мелодии без граници", който ще събере на една сцена хора на Ансамбъл "Пирин" и корейската кросоувър формация СООК (SOOK) на 11 октомври..

публикувано на 11.10.25 в 09:10