Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За трети път София празнува с Международния детски фолклорен фестивал

БНР Новини
Снимка: festivalsofia.com

Танц, носии, традиционни обичаи и игри са вплетени в изпълненията на фолклорните състави, участници в Международния детски фестивал в София. Те са на възраст от 8 до 14 години и с желание излизат на сцена, за да покажат красотата на младостта и таланта си.

Една инициатива за трети път събира деца от различни страни в столицата ни. Тазгодишното издание на Международния детски фолклорен фестивал започва на 24 април и ще продължи четири дни на четири сцени в различни точки на София. За организацията му помагат създателите и хореографите от детско-юношески танцов ансамбъл „Пламъче”, сред които е Ивайло Първанов.

„Посрещаме чуждестранни колективи от шест държави: Словакия, Полша, Босна и Херцеговина, Естония, Франция и Русия. – разказва той. – Очакват ви хубави концерти, защото съставите са много добри.”

Концерт под мотото „Заедно можем повече” ще зарадва публиката на фестивала. Милена Цанкова, хореограф и организатор на събитието, разказва:

„Различното от миналите издания е съвместната ни инициатива с ЦИОФФ България. На 26 април ще има концерт в Борисовата градина. В пъстра програма на този извънреден национален преглед ще се представят колективи от Габрово, Пазарджик, Сопот и София. На сцената ще се изявят деца от социалните домове, както и талантливи изпълнители от училището за деца с нарушено зрение „Луй Брайл”, София и вокална група „Феникс” /към Съюза на слепите/.”

Организаторите обещават изненади за публиката. До 27 април е срокът на конкурса „Намери и се щракни с плакат на фестивала”. Снимките могат да се публикуват на фейсбук страницата на събитието. За победителите има награди.

В последния ден на феста парад с изпълнителите ще започне от НДК в София, ще мине покрай Президентството и Народното събрание и ще спре в Борисовата градина. Там е финалният концерт. След него всеки, който има желание, ще може да научи стъпките на танца, направил му най-силно впечатление. Културният обмен, който се осъществява от деца на деца чрез универсалния език на изкуството, е сред целите, които са си поставили организаторите. Те благодарят на своите дарители, помогнали събитието да се случи за трети път.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Честваме 165 години от рождението на езиковеда Александър Балан

На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..

публикувано на 27.10.24 в 15:28
Кадър от документалния филм „Да летиш с плавници“

“Док-Арт-Фест” представя български документални филми в Берлин

Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..

публикувано на 27.10.24 в 11:33

Български филм за Несебър отнесе 4 награди на 3 световни кинофестивала

Документалният филм „Духовното огледало на християнския Несебър“ на БНТ бе отличен с общо четири награди на три престижни международни кинофестивала в  Бразилия, Грузия и Португалия . Сценарист на лентата е нашият колега от Радио България Иво..

публикувано на 26.10.24 в 11:35