От 1 до 11 юни във Варна за двадесет и втори път ще се проведе най-големият у нас театрален фестивал. Тази година жителите и гостите на черноморския град ще имат възможност да видят селекция на най-добрите спектакли от сезона за страната, както и силно чуждестранно участие.
„Вече няколко години, работейки с фестивала „Варненско лято”, виждам усилията, с които се пише театралната и фестивална история на България чрез този изключителен форум” – казва Ириней Константинов, председател на Българската асоциация за театър и директор на театър „София”. „През всякакви трудности се преминава през годината, всякакви рубикони се преодоляват и, въпреки това, на 1 юни се събираме във Варна и фестивалът е открит – празник за театъра, за града и всички театрали, които отиваме там. Задължение на асоциацията е да посочи селекционер за българската фестивална програма. Миналата година единодушно бе избрана театроведът проф. Камелия Николова. Подобно на пътешественик, тя обиколи България, гледа над сто спектакъла и успя да направи много балансирана и елегантна програма.”
Според Ириней Константинов българската селекция включва силни в професионално отношение представления, освен това, в нея е дадена възможност за по-широка изява на извънстоличните театри. Публиката на фестивала ще се наслади на спектакли и творци с награди и номинации за театралните отличия „Икар” и „Аскеер”, но и на други интересни представления.
Както посочват организаторите, зрителите ще имат възможност да избират между класически и съвременни заглавия, между драматичен и куклен театър за възрастни, между съвременен танц и мултимедиен пърформанс. Ще има дори уличен Парад на перкусиите, предложен от италианската група „ДаДаДанг”. В кукления жанр пък е друг италиански спектакъл – „Метаморфозата”, вдъхновен от едноименната новела на Кафка. Той, заедно с още три представления: „12 разгневени мъже”, идващо от Полша, „Бесният локомотив” – от Словения, и „Кадиш” – от САЩ, са от програмата „Световен театър в София”. Логично е тези ярки спектакли да бъдат гледани и в крайморската ни столица. Аудиовизуална разходка под заглавие „Миграцията на птиците” пък предлага Елизабет Дън от Австралия. Проектът е адаптиран специално за Варна и приканва зрителите, снабдени със слушалки и специални бинокли, да тръгнат на необичаен тур из града, следващ част от маршрута на прелетните птици. По пътя им ще има екрани, от които те ще се запознаят с живота на пернатите в градовете.
Безспорен акцент на фестивала е гостуването на лондонския Шекспиров театър „Глобус”. 450-годишнината от рождението на гениалния драматург е повод театърът да предприеме безпрецедентно в историята на Мелпомена двегодишно световно турне, в което ще играе във всяка страна от земния глобус, но само в един град. Коя е творбата? „Хамлет”, разбира се! Приключението ще завърши през 2016-а, когато светът ще отбележи 400 години от смъртта на Шекспир. Със съдействието на Британски съвет в България публиката във Варна ще гледа представлението на трети юни. И още нещо: ден преди това тя ще може да види на киноекран във Фестивалния и конгресен център постановката на Националния театър в Лондон „Крал Лир” с режисьор Сам Мендес.
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Световноизвестният анимационен режисьор Теодор Ушев отново гостува в НАТФИЗ, съобщиха във "Фейсбук" от учебното заведение. На 29 януари от 18.00 ч. в..