Цигуларят Мичо Димитров стана носител на наградата „Музикант на 2013-а година” на церемония, състояла се на 5 юни в София. Класацията е по инициатива на „Алегро Виваче” – предаване за любителите на класиката, излъчвано по БНР. По традиция номинациите се определят от слушателите на програмата. Тази година над 5400 предложения от различни точки на света са пристигнали в редакцията. Според тях са подредени и отличени осем носители в различните категории. „Всички номинирани заслужават това отличие, защото представляват съзвездие от прекрасни музиканти” – каза Мичо Димитров. На концерт-церемония по награждаването той изпълни две популярни творби: „Циганката” от Равел и „Севдана” от Георги Златев-Черкин, заедно с КАСС с диригент Пламен Джуров.
Известният цигулар е специализирал при проф. Ифра Нийман в „Гилдхол Скуул” в Лондон, работил е като концертмайстор на Пловдивската филхармония. Повече от 25 години живее в Холандия. Проф. Димитров често се връща в родината си и организира майсторски класове в София и Пловдив. Дни след отличието, на 9 юни в Мраморното фоайе на БНР ще бъдат изложени негови картини. Това е една непозната за широката публика страна от талантите му. „От две години и половина рисувам с огромно удоволствие. И докато в музиката се придържам към нотния материал, в картината нищо не ме ограничава и се чувствам напълно свободен” – добави Мичо Димитров.
В празник за публиката, която препълни зала 6 на НДК в София, се превърна концертът, съпътстващ класацията „Музикант на годината”. Чухме младия виртуоз Елин Колев. Спечелил отличие за дебюта си в България през 2013 г., той не може да се нарече дебютант по световните сцени. Едва дванадесетгодишен свири в Карнеги Хол, а западната преса го определя като „дете-чудо на Европа в класическата музика”. Елин е роден в семейство на родни цигулари, които отдавна живеят в Германия. На български език, той благодари за обичта на публиката тук.
Един оригинален проект, който от четири години пренася малчуганите в света на класическата музика, спечели в раздела „Проект на 2013-а”. „Концерти на възглавници” е сцена на вълшебни приключения за деца, които слушат, рисуват, играят и неусетно опознават инструментите, композиторите, стиловете.
Обичаният тенор и режисьор Марио Николов, а отскоро и директор на Музикалния театър в столицата, бе отличен за активна творческа дейност. Неговите колеги от Софийската опера получиха наградата „Премиера на годината” за тетралогията „Пръстенът на нибелунга” от Рихард Вагнер. Призът за цялостно творчество бе даден посмъртно на изключителната Венета Вичева – хоров диригент, преподавател, общественик. Младежкият академичен смесен камерен хор „Гаудеамус”, основан преди осем години по идея на диригента доц. д-р Весела Гелева, добави към биографията си и наградата „Ансамбъл на 2013 г.”.
Русенската опера днес поставя началото на празничните събития по повод 75-ата си годишнина с пърформанс пред своята сграда. Събитието ще представлява атрактивна ретро фотосесия за предстоящия юбилеен спектакъл на операта “Травиата”, която е първото..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..