Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Браншови организации призоваха за държавна регулация на отношенията им с големите търговски вериги

Снимка: Борис Димитров


Браншови организации на български производители призоваха за държавна регулация на отношенията им с големите търговски вериги. Според производителите това няма да доведе до поскъпване на храните, за каквото предупредиха преди седмица от Сдружението за модерна търговия. Производителите нямат причини да увеличават цените на храните, посочи Лукан Луканов от Съюз "Произведено в България".

Абсолютно несъстоятелно, нелогично и неприемливо твърдение. Цените сега и после са в ръцете на търговците.

За интересите на малкия и среден бизнес започнаха да страдат монополите в България, беше лаконичният коментар на Марияна Кукушева от Браншовия съюз на хлебопроизводителите.

Един хляб се фактурира и към момента между 50 и 58 стотинки с ДДС, доставна цена. Той се литва към краен потребител на 89-99 стотинки.

Кукушева коментира и таксите, които търговците твърдят, че влияят на цените.

Да, няма да имат право да начисляват такса „боулинг“, такса „рожден ден“. Надявам се да нямат право да начисляват такса „нов магазин от групата на…“ докарахме нещата до там, че трябва да признаем, че царят е гол, в частност българската икономика.

Проблемът не е в печалбата, а в свръхпечалбата, посочи социологът Кънчо Стойчев.

Дали изобщо част от веригите декларират икономическите декларации, които са длъжни по българското законодателство. Не го правят. Хиляда лева е глобата. На един милиард, хиляда лева колко е. Няма да декларирам. Живеем в монополна, картелна среда.

По данни на Съюз "Произведено в България" общият търговски оборот на големите вериги у нас през последните две години е 6,5 милиарда лева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!