Петдесет и два медни чана и седем каба гайди ще наелектризират въздуха над живописната местност Пчелина. Танцьори от 130 самодейни състава за обработен и изворен фолклор от цяла България ще извият кръшни хора на тучните поляни. Небивала досега възстановка на български сватбен ритуал от култовия филм „Време разделно“ ще ни пренесе назад във времето и ще възроди вековни традиции и обичаи. Всичко това ще се случи по време на третия Национален фолклорен събор „Лудогорие“, който ще се проведе на 5 и 6 юли в местността Пчелина край Разград. Организатор на този празник на духа е сдружение „Лудогорие“. То е създадено от дългогодишния танцьор Валентин Димов и негови колеги, поставили си за цел да предадат на следващите поколения заряда и енергията на българския фолклор и традиции.
Това е събор на времето, на традициите, обичаите и възстановките – каза за Радио България Валентин Димов. – На първите две издания на събора хората успяха да се докоснат до първообразите на тракийската, помашката и кукерската сватба. Сега дойде време за една емблематична сватба, сватбата от филма „Време разделно“. Чрез тази възстановка всеки би усетил духа на онова време, вслушвайки се в гласа на гайдите и звука на чановете, усещайки аромата на печеното на чеверме агне, изобщо чрез цялата атмосфера, която ще пресъздадем.
На типични български черги и рогозки организаторите ще опънат пет софри, всяка дълга по 80 метра. На тях ще приседнат над 1000 души, облечени в традиционни български носии, характерни за различните етноси и краища на страната. „Сватбената трапеза ще се превърне в цветна палитра от носии“, обяснява разпалено Валентин Димов. Небивалият шанс да се врече във вечна вярност по този стар ритуал ще има първата двойка, изявила желание. Това са Виктория и Денислав. Момичето се занимава с дърворезба и е носител на наградата „Пазител на българските традиции“, а момчето е майстор кожар и ножар, разкрива подробности председателят на сдружение „Лудогорие“. Младите ще бъдат благословени от известния у нас отец Иван от Нови хан, изградил приют за над 200 души. За да нагостят сватбарите, организаторите ще изпекат на чеверме и пещ 12 агнета, а в 7 казана ще се приготви 150 кг. боб по хайдушки. И още:
Поръчали сме 1000 глинени купи, 1500 дървени лъжици, 300 погачи. Подсигурихме 200 кг. сирене, половин тон вино – казва Валентин Димов. – Дървените лъжици ще бъдат гравирани с надпис „Сватба Лудогорие“ и ще останат като подарък за гостите. Всичко това е безплатно. Няма да има и такса за участниците.
В набавянето на продуктите са се включили местни фирми от региона. За да се увековечи тази сватбена възстановка, Българската национална телевизия ще заснеме документален филм, който ще бъде излъчен в ефира й. Освен това по време на събитието ще бъде поставен балкански рекорд за най-дълга сватбена софра, който ще бъде вписан в Балканска книга на Рекордите. С това не свършват атракциите по време на събора. Специални гости ще бъдат народните певици Славка Калчева, Росица Пейчева, сестри Диневи, оркестър „Пловдив”, кукерите от клуб „Златно руно” – с. Челопеч, смолянските каба гайди. Ще бъдат демонстрирани и над 20 занаята. Гостите на събора ще могат да видят как се е изработвало някога черешовото топче. Няма да мине и без демонстрация на неговите възможности. Сред атракциите са също разходка с файтон, конна езда и стрелба с лък. За малките пък ще бъде обособен специален кът, където ще рисуват на тема „Моят роден край”. Детето, чиято рисунка събере най-много харесвания в социалната мрежа, ще заведе семейството си на екскурзия до различни исторически и културни забележителности в района на град Габрово. Вечерта ще мине под знака на магичния нестинарски танц. А в кръшните хора около вечерния огън ще могат да се включат всички изкушени да посетят събора в Лудогорието.
В пловдивското село Златитрап днес, 11 юни, от 11.30 ч. ще открият в национален мащаб жътвената кампания 2024-та. Събитието е част от европейската инициатива "Хляб на мира" , която обединява дванадесет държави от Централна и Източна Европа...
От 7 до 9 юни Международният фестивал на историческите възстановки във Велико Търново ще събере на историческата крепост "Царевец" групи за исторически възстановки и свободни реконструктори от България, Гърция, Италия, Румъния, Словакия и Сърбия...
Хиляди хора се включиха в тазгодишното шествие, с което бяха закрити Празници на розата в Казанлък, които тази година се провеждат за 121 път. Сред гостите, наблюдавали ритуала ритуала по бране на розов цвят и розоварене в градините край града бяха и..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа..