България има изключителни млади таланти – така накратко можем да обобщим националното изложение „СЕКТОР АРТ” на 14-те художествени училища към Министерството на културата. До 26 юни в НДК почитателите на изящните, приложните изкуства и дизайна могат да видят творби на техните възпитаници, създадени с вдъхновение и майсторство. Като се започне от иконописта и дърворезбата, мине се през живописта, скулптурата и графиката, през керамиката, текстила и обработката на метала, и се стигне до съвременното изкуство…
Северина Енева няколко години е печелила награди в национален конкурс за актова рисунка, миналата година е била на първо място. А сега възпитаничката на Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука” има второ място в специалността „художествена тъкан”. Впрочем, творбата ѝ, наречена „Мисъл”, е колкото тъкан, толкова и скулптура.
„Хората са интересни същества, те рядко изразяват онова, което мислят” – казва Северина. „И това, което искам да пресъздам с нея, е образ на мислите в главата ми – една плетеница, едно движение… Вдъхновена съм от един автор, който потапя скулптурите си на морското дъно и там те се облепват с всякакви животинки. Той ми даде насоката за откриване на човешката същност, на загадъчното вътре в нас. На това какви сме отвън, какви сме отвътре, какво искаме да кажем и защо не го казваме.”
За Северина изкуството е блян, огън и желание, което те кара да вървиш напред. Интересите ѝ са многопосочни – стигат дори до обработката на стъкло, но казва, че живописта ѝ е на сърцето. И още: „За мене България е мястото, в което искам да работя. Ние сме българи и трябва да градим историята на страната ни, а не на някоя друга държава” – допълва тя.
Традиционно силно във ваятелското изкуство се изявяват възпитаниците на единствената на Балканите Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, Врачанско. Първа награда спечели Филип Филипов, ученик от ІХ клас.
„За втора година съм там, обучавам се в специалност „скулптура”, и миналата година участвах в конкурса с моя работа. Тогава взех поощрителен приз. Сегашната ми работа се казва „Утро” – един кон, който е на водопой рано сутринта. Материалът е мрамор – изключително твърд, но и крехък камък, трудно се обработва, но в крайна сметка нещата се получават.”
На второ място в раздел „скулптура” е ученик от същото училище – Илия Евденков. Нарекъл е произведението си „Кариатида”. Става дума за капител на колона, материалът е варовик. Илия и Филип възнамеряват да учат в Художествената академия в София. Впрочем, училището в Кунино е известно с това, че възпитаниците му лесно си намират работа – както у нас, така и в чужбина.
„Кариатида” , автор Илия Евденков
На откриването на изложбата бе и известният български художник проф. Божидар Йонов. С какво го впечатлява тя?
„С това, че всичките тези деца после идват в Националната художествена академия. Смятам, че потенциалът и възможностите на тези млади автори са много големи. И че академията трябва да бъде спокойна за своите кадри, защото наистина тук виждаме неизчерпаеми таланти. И най-хубавото е, че те имат възможност да развиват своята дарба не само в София, но и в цялата страна.”
А дали ще имат достойна реализация?
„Това е може би по-важният въпрос, защото смятам, че изкуството изисква много упорство, търпение и всеотдайност. И винаги на моите студенти съм казвал, че едно е да си в ателието и да работиш за себе си и за това, което е в душата ти. А друго е, когато работиш с поръчки. Естествено, двете неща са твърде различни. Много важно е не само да сътвориш нещо, но и да знаеш как да го продадеш. Понякога недостатъчно качествени произведения се пласират на пазара, докато изключително талантливи творби остават в ателието. Сложно нещо е маркетингът на изкуството… Смятам, че същото положение е и навън. Даже още по-тежко е, още по-голяма е конкуренцията.”Снимки: Венета Павлова
Радослав Спасов, или Славчо, както го наричаха колегите му, е оператор на едни от най-известните български филми: "Мера според мера", "Лачените обувки на незнайния воин", "Аватнаж", "Вилна зона", "Време разделно", "Служебно положение..
С изложба “Занаятчиите на София”, посветена на движимото културно наследство, ще завърши цикълът “Невидимата София” за настоящата година. Експозицията ще бъде открита днес в пространството на обновените Централни хали в столицата. “ През 2025 г. ще..
Три изключителни артефакта от фонда на музей “Старинен Несебър” са част от експонатите на четиринадесет български музеи, участващи в изложбата “Древна Тракия и Античния свят. Съкровищата на България, Румъния и Гърция” в музея “Дж. Пол Гети” в Лос..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в..