Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигуларката Йоана Каменарска и нейните творчески търсения

Снимка: личен архив

Обучението зад граница е цел на много български младежи, стремящи се към по-добра реализация. На пръв поглед привлекателна, тази мечта понякога крие и трудности. Цигуларката Йоана Каменарска е сред талантите, продължили своето усъвършенстване в престижния музикален институт „Моцартеум” в Залцбург, Австрия. Лесно ли е за един български музикант адаптирането към учебно заведение от такъв ранг, разказва Йоана Каменарска:

„Трудно е самото приспособяване към средата в чужбина. Ние сме облагодетелствани от нашата хубава система на музикално обучение. Извън България много ми хареса възможността даровити музиканти да постигнат още по-високо усъвършенстване. Например имаше преподаватели, които бяха разработили специални упражнения за студенти с абсолютно точен слух. Повечето професори в „Моцартеума” са и научни работници и развиват голяма дейност в средите си. Запазила съм много добри връзки с някои от тях. Имах голям късмет да уча в „Моцартеума”, а също и да бъда ученичка на Руджиеро Ричи.”

От 2008 г. Йоана Каменарска заема длъжността втори концертмайстор на Хамбурската филхармония. Този сезон тя ще проведе майсторски класове в Япония и Австрия, които ще съчетае с концерти в Германия и Унгария, рецитали в Залцбург. С какво се промени животът й, откакто е на поста си и как съвместява служебните и соловите изяви?

„Хамбург е невероятен метрополис – отговаря Йоана. – Там човек има чувство, че светът идва при него, а не обратното. Всяко нещо си има предимства и недостатъци. Харесвах много и предишния си живот в Залцбург. Мисля, че работата в няколко сфери на инструменталното изкуство ме обогатява. Не мога да се профилирам единствено като концертмайстор. На мен лично ми отива всестранността. Това, разбира се, изисква една постоянна организация. Има си своите трудности, но като цяло мисля, че се справям добре.”

В натоварения си график цигуларката успява да включи и изява в България. Тя се състоя в края на юни, а програмата включваше произведения от Сергей Прокофиев, Габриел Форе и Хенрик Виенявски.

Всеки от тези композитори е представител на различен стил в художествената музика. Какъв замисъл е вложен в подбора на концертната програма, научаваме отново от Йоана Каменарска:

„На пръв поглед тези произведения наистина изглеждат несъвместими. С моята добра приятелка пианистката Ирина Георгиева, която от години живее в Швейцария, отдавна мечтаехме да направим подобен концерт. Сега ни се удаде възможност в България. Започнахме да мислим кои произведения подхождат на нашия темперамент. Всички творби в тази програма отговарят на концепцията ни за ново начало. Първа соната от Прокофиев е композирана по време и след Втората световна война. Следващият автор в програмата – Габриел Форе, също твори през повратен период в историята на френското изкуство. Тогава се очертава тенденцията французите да се откажат от чуждите образци и да заложат на националното. Така съставихме нашата програма, която даде нов импулс на сътрудничеството ни с Ирина.”

Оригиналната концепция на Йоана Каменарска и Ирина Георгиева няма да остане само между стените на зала 9 на НДК. Изпълнителките записват компактдиск с произведенията от концертната програма, който ще бъде издаден през 2014 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Песните на Кичка Савова събират млади таланти на майсторски клас в Пловдив

На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..

публикувано на 07.11.24 в 10:50

В "Книга на песните на ЕС" може да се чуят 6 български вечни песни

Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА.  Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..

публикувано на 06.11.24 в 13:25

Искрена Йорданова – един изтъкнат музикант, отдал сърцето си на бароковата музика

От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..

публикувано на 06.11.24 в 08:45