Последните 22 години директор на НМУ „Любомир Пипков” е Милка Митева – преподавател по пиано, изключително енергичен и борбен човек, който успя да преведе училището през цяла поредица от трудности. Ето и нейната кратка равносметка:
Тези сто и десет години може би най-достойно бихме отбелязали със сто и десет събития. Но и това не би било достатъчно, за да почетем делото на всички педагози, отдали себе си на учениците си. Петко Наумов – цигулар и композитор и Николай Николаев – председател на управителния комитет полагат основите. Увличат и други със своя възрожденски ентусиазъм. След тях още стотици български музиканти са дали всичко от себе си, за да запазят и укрепват този дух. За мен това е най-ценното – ние не само сме успели да продължим устрема на нашите предшественици, но и да съхраним професионализма и любовта, която сме получили в наследство. Символът на нашето училище е цвете, съградено от ноти. Във въображението си виждам как това цвете, обгърнато от грижите на всички нас, расте и ни радва. Сто и десетгодишното музикално училище днес е истински център на изкуството музика, на младите таланти. Център на българската музикално-педагогическа школа.
Последното, десето поред издание, привлече участници от всички континенти – над 20 страни – продължава г-жа Митева. А международното жури винаги е съставено от истински авторитети, „стълбове на световната култура”, както ги наричам. Имената на тези хора будят респект у младите солисти, те се явяват изключително добре подготвени. Като организатори ние сме щастливи, че в новата концертна зала на училището звучат изпълнения на хора, които пишат музикалната история на ХХI век.
Невъзможно е да изброим дори малка част от имената на световноизвестните изпълнители, започнали своя път в НМУ. Няма как да споменем и всички педагози, посветили усилията си в изграждането на младото поколение музиканти. Те са цяла плеада, която не спира и до днес – отново думи на Милка Митева.
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
С изпълнения на подбрани песни от своя репертоар мъжката камерна формация "Светоглас" отбелязва 15 години на сцената. Четиримата певци: Даниел Спасов, Станимир Иванов, Николай Боянов и Милен Иванов пеят акапелно ( без инструментален съпровод) и..
Испанската писателка Ана Андреу Бакеро пристига в България за представянето на романа си "Принцесата от Бухенвалд", съобщават от института "Сервантес",..
Изложбата "Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела", която се открива днес в Софийската градска художествена галерия, проследява..