„Тази година участниците ни са от Полша, Босна и Херцеговина, Турция, Чехия, Косово, Сърбия, Кипър, имаме и два състава от Грузия. От България очакваме ансамбъл „Пазарджик” – една изключително професионална формация. Много сме щастливи, че ще я видим в Бургас. Първата фестивална вечер започва с дефиле през централната градска част. Стига се до общината, където кметът и неговият заместник посрещат съставите по стар български обичай с хляб и сол. След това шествието продължава към Летния театър. Там вечерта се представят всичките състави. По традиция, тогава се връчва наградата „Нестинарка”.”
Концертите от програмата на фестивала се провеждат не само на сцената на Летен театър Бургас. Какви други естради са подготвили организаторите, научаваме от Димитър Маджаров:
„Осигурили сме още тринадесет външни сцени. Намират се в комплексите и централната част на града, както и в селища близо до него. По този начин всички състави ще имат възможност активно да участват в петте дни от фестивала. Надяваме се той да се превърне в празник и за гостите, и за посетителите. Финалната вечер отново ще има дефиле и заключителен концерт, на който се събират всички ансамбли. Подготвили сме им една малка изненада – нарекли сме я „вечер на приятелството”. Ще поканим участниците да се повеселят и опознаят помежду си. Няма да пропуснем и обичайната демонстрация на народни занаяти, за нея сме предвидили сцена пред Летния театър. Ще се проведе и творческа среща на ръководителите на отделните формации, на която ще обменим опит и информация.”
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..