Слънчева и винаги усмихната – такава е народната певица Ралица Атанасова. Израснала с фолклора на своя роден край, тя години наред събира и изпълнява песните му. Наскоро Ралица издаде своя първи албум, който носи нейното име. Ето какво сподели тя за него:
„Песните, които записах в този диск, са от северняшката фолклорна област, по-точно от Средна Северна България – районът около Плевен. Има и от Габровския регион. Дискът съдържа тринайсет песни с характерния за северняшката музика ритъм. Преобладават бързите, което е често срещано за областта. Като съдържание са различни – трудови, любовни и хумористични. Целта ми е северняшката народна музика да достигне до повече хора, защото ми се струва, че доста време тя остава на заден план. Фолклорът винаги е присъствал в семейството ми. Моят прадядо бе кларинетист и ръководеше духовата музика на селото. Баща ми доскоро свиреше на акордеон, тъй че може да се каже, че съм израснала с музика. Песните, които включих в диска, съм събирала през годините. Някои от тях научих още в детска възраст, а други – при срещите ми с хора от моя край. Голяма част от аранжиментите им са дело на Петър Миланов. Много благодаря на всички мои приятели, които дадоха най-доброто от себе си, за да се осъществи този диск. Надявам се по-нататък да имам възможност да запиша още северняшки фолклор.”
Въпреки че завършва езикова гимназия, Ралица Атанасова избира фолклорната музика за свое призвание в живота. Още като дете става част от народния хор към детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета” в Плевен. Дипломира се в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство – Пловдив, със специалност дирижиране на народни хорове и ансамбли при проф. Василка Спасова. След това тръгва в малко по-различна посока – започва работа като преподавател по народно пеене. От 2001 г. пее в хора на ансамбъл „Филип Кутев”. Ралица Атанасова разказа за опита и положителните емоции, които преживява в престижната формация:
На въпроса с какво се отличават песните от родното й място, в сравнение с тези от други области на България, Ралица отговори:
„Северняшката музика е характерна със своето метроритмично богатство. Тук присъстват всички размери и техните разновидности, особено при хорàта. Това е нещо, което не се среща никъде по света. Чужденците са привлечени от тази разнообразна ритмика и от красивите мелодии. Надявам се интересът към българската фолклорна музика и занапред да е все така силен.”
Снимка: личен архив
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Властелините на доброто настроение DEEP ZONE Project подготвят своето топ събитие на годината – за първи път организират DEEP ZONE All Stars, в което събират всички техни вокали и колаборации през годините. А те не са никак малко за последния четвърт..
Есенното издание на SoFest ще привлече почитатели на различни изкуства в София с интересни събития и участници от различни страни. От 14 до 17 ноември в Sofia Live Club ги очакват две театрални постановки и разнообразни концерти. SoFest Autumn2024..
"Или се раждаш артист, или изобщо не ставаш такъв” - ехото от истинността на тези думи на родената на 2 декември в Ню Йорк прима на световната опера..