Уникална колекция от етиопски икони ще бъде изложена в криптата към храм-паметника „Свети Александър Невски” по повод юбилея на Музея за християнско изкуство догодина. Експонатите, които се съхраняват във фонда на музея досега не са били показвани. Още през 80-те години на миналия век Министерството на външните работи дарява иконите и свитъците, които ще бъдат видени от посетителите.
Популярен ли е Музеят на християнското изкуство и има ли посещаемост, разказва доц. Ралица Русева – главен уредник на музея и член на Института за изследване на изкуствата към Българска академия на науките:
„Ние представяме цялостно българското културно наследство. Няма официална делегация, която идва в България, от президент, през най-известни писатели и културни дейци от цял свят, които да не са посетили криптата. Не само практикуващи православни християни, а и жители от цял свят с различни вероизповедания, идват да разгледат експонатите.”
Що се отнася до реставрацията, някои от предметите са били в окаяно състояние. Но с помощта на лабораторията на Националната художествена галерия и реставраторите на икони в нея, сега те изглеждат добре.
„Най-старата икона на дърво е „Иисус Пантократор”. Тя всъщност се превърна в три икони, заради сложната й реставрация” – споделя още доц. Ралица Русева. „Експонатът е от края на XI век. Най-старото произведение в криптата е фрагмент от стенопис, който датира от V век. Също така малка керамична икона от Преслав, която е от края на IX-X век. Eкспозицията обхваща периода V до края на XIX век.”
Какво точно ще включват честванията – разказва отново доц. Ралица Русева:
„В момента приготвяме патронажа, но празненствата ще започнат от следващата година. Първата изложба ще бъде с възможно най-представителните произведения – шедьоври на църковното изкуство, които бележат отделните средновековни периоди. Те не се намират понастоящем в криптата. Следващата експозиция ще бъде етиопско християнско изкуство, т.е. ще представим една напълно непозната страна и част от християнството. Освен това, ще изготвим специален сайт на криптата. Основната цел е да бъде издаден каталог, който да представя колекцията, която се съхранява и обогатява всяка година вече половин век.”
Снимки: Деяна Борисова
Необичаен каменен пейзаж се разстила в северозападния кът на България. Това са Белоградчишките скали, всяващи респект и благоговение с издигащите се към небето каменни грамади. Районът е надупчен със зейнали към царството на Хадес пропасти, каньони и..
„Вечна слава на героите!“ Всеки българин прочита с трепет тези думи, гравирани върху каменна плоча от ново време, поставена тук от наши съвременници. Крепостта „Траянови врата“ се намира на около 60 км южно от София, близо до магистрала „Тракия“ в..
Античната вила „Армира” е най-богатият частен дворец от римско време, разкрит в днешните български земи. Построен е през втората половина на I век. Била е собственост на виден тракийски аристократ и център на неговото поземлено владение. В наши дни тя..