„Най-добрият път за икономическото развитие на страната ни е туризмът. Но всичко, което предполага развитието на този бизнес, трябва да се прави с познание, последователност, дългосрочно планиране. И не на последно място – с любов”, убедена е Даниела Димитрова, основател и ръководител на сдружение „Нашата красива България”. То е създадено през 2008 г. с идеята да обедини усилията на специалисти в различни области. „Нашата България е красива, но всички ние непрестанно трябва да работим в две основни посоки - да съхраняваме богатствата, които има тя, и с радост и гордост да ги показваме на нашите гости от цял свят” – казва още тя.
„Ако всички ние се обединим – министерства, местна власт, всеки собственик и служител, можем да направим много. България е красива, но трябва да се постараем да разкрием нейните съкровища. Да направим така, че хората да преживеят два дена, дори само два часа, но те да са незабравими, да се влюбят в страната ни и да мечтаят да се върнат. Това наистина не зависи от друг – само от нас. През годините, в които ръководя проекта, успяхме да привлечем някои от най-добрите специалисти – архитекти, инженери, художници. Работим в много близко сътрудничество с кметовете и представителите на местната власт. Tази година съм насочила усилията си в красивия планински курорт Банско – отскоро съм собственик на хотел и механа, която пресъздава атмосферата на старинен хан. Моята идея, която вече превръщам в реалност – да предложим своеобразен туристически продукт на нашите гости, съчетаващ посещение на планински местности, културни и исторически забележителности, национална кухня и приятни изненади. Между хотела и механата разстоянието е стотина метра. Организирали сме „транспорт” – пъстра каручка, украсена с шарени черги и възглавници... А в механата ги очаква вкусна храна и жива музика.”
Първите, поканени да дадат старт на проекта в Банско, бяха музикантите от прочутия оркестър „Ъндърграунд”. Сега там звучи оригиналния местен фолклор в изпълнение на „Банските старчета”, женската група „Бабите от Банско” и др. „Храната доставяме от местни ферми, всичко е местно производство – козе сирене, месо, зеленчуци. Искаме да стимулираме малкия и среден бизнес. Това е още една от задачите ни” – продължава г-жа Димитрова. Тя е инициатор и организатор на още няколко значими събития, които засега само косвено се свързват с туризма – фолклорен фестивал в екорезерват в Северна България, форум на комедийния театър и др. Предстои и поредица от музикални събития, които ще обогатят културния календар на Банско.
„Имаме много добри контакти с Русия, Центъра на промишлеността на Република България в Москва, посолството, с хора, които споделят нашите идеи. С тяхно съдействие през октомври сме поканили една руска група, доста актуална в момента в Русия – Mystic Rose ("Мистик роуз"). Музикантите имат много фенове, част от тях ще пристигнат с групата. Ще се постараем да им покажем не само Банско и планината, но и други паметници на културата, разположени наблизо. Гостуването на групата е само начало на цяла поредица джаз и поп концерти, които ще организираме в Банско през цялата година.
Една от сериозните дейности, с които сме се заели, е реставрация на наши светини. Най-лесно е като дойдат туристите да ги заведем в най-посещаваните места – Рилския манастир и други свети места, превърнали се в притегателен център за посещения. Поставили сме си задача да откриваме и възстановяваме неизвестни български паметници на културата. Да покажем, че проектът „Нашата красива България” наистина изпълнява своите идеи. Имаме годишна програма, в която, заедно с църковните настоятелства, кметове и др. набелязваме старинни църкви и манастири, подготвяме проектобюджет. Работим много добре с българските институции. Нашият проект е подкрепен от Министерството на икономиката и туризма. И това е изключително важно – така нашите идеи се превръщат в реални действия.”
Снимки: Албена Безовска
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Министърът на туризма на Черна гора Симонида Кордич съобщи, че до края на месеца ще бъдат създадени работни групи, които ще работят по откриването на..