До 25 октомври в двете зали на софийската галерия „Витра” е разположена една красива изложба, посветена на стъклописта. Това изкуство с вековна история по света придава достолепие и изящество на храмове и дворци, а в по-ново време украсява обществени и частни сгради: университети, театри, болници, летища, гари… Сред най-известните витражи в България са тези в зданията на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, Катедралата във Варна, Българската народна банка, сгради на министерства, Съдебната палата, Столична библиотека, Пантеона на възрожденците в Котел, Младежкия дом във Враца. Сега обаче стъклописта не се радва на особена популярност у нас.
Това всъщност е една от причините, която ни предизвика да направим тази изложба – разказва за Радио България Искра Павлова, мениджър на галерия „Витра”. - Защото това е прекрасно изкуство, което вече, за съжаление, няма особени традиции, въпреки че имаме талантливи автори. И произведенията, които са изложени в галерията, го доказват. Витражи у нас са правили известни творци от миналото като акад. Дечко Узунов, Иван Пенков, Харалампи Тачев, Георги Атанасов. Затова в едната зала на галерията са представени с фотоси творби на класиците, за които не всички знаят, че са създавали и витражи. Никола Буков пък е един от авторите, които са се посветили на това изкуство в т.нар. социалистически период. В другата зала показваме произведения на 21 живи съвременници. Сред тях са и петима дебютанти, сега завършващи автори, на чието участие много се радваме. Това са талантливи млади хора и се надяваме и в бъдеще да работим с тях.
Първоначално Искра Павлова открива галерия във Варна. Излага стъкло и витраж вече 15 години. Преди четири години премества галерията в София, обединявайки я с ателието на витражиста Юрий Василев, с когото е работила и в черноморската ни столица. Споделя, че рядко правят изложби, но пък държи да са качествени. В момента няма поръчки за стъклопис в обществени сгради. Преди време държавните институции са мислели като че ли повече за архитектурата, интериора, за излъчването на една сграда.
Организатори на изложбата са Фондация „Българско арт стъкло” и галерия „Витра”. Те са благодарни на институциите, които са им дали възможност да заснемат стенописи в техните здания. Докато правехме снимките, обаче видяхме, че някои от витражите не са в добро състояние и се нуждаят от спешна реставрация. Другаде пък са занемарени, мръсни. В най-плачевно състояние са витражите в Пантеона на възрожденците в Котел – посочва Искра Павлова. Така се родила идеята община Котел и фондация „Българско арт стъкло” да си сътрудничат в събирането на средства за тяхната реставрация. Сметката е на сайта на фондацията www.bulgarianartglass.org, както и на страницата на Фондация „Българско арт стъкло” във Фейсбук.
Експозицията не преследва търговски цели. Целта й е образователна – да запознае най-вече младежката публика и децата с развитието на стъклописта у нас. Тя е придружена от лекции и уъркшопове, от занималня за деца. В каква посока се развива сега изкуството на витража у нас на фона на съвременните европейски търсения?
Нашият витраж стои много модерно и е в крак със сегашните европейски практики. – уточнява Искра Павлова. - По повод на тази изложба аз изпратих писма на няколко международни организации, които се занимават с арт стъкло и витраж. Намерихме много добър отклик. Нашата публикация излезе в сайтове на професионални асоциации. А професионалното издание Glass is more! – холандско списание, публикува целия материал, заедно със снимки за нашия проект. И приятната изненада дойде от г-н Марк Ангус, художник, който работи в Германия и в Австрия, световноизвестно име в областта на витража. Заинтересуван от нашия проект, той предложи да участва безплатно в един от следващите уъркшопове. Това още веднъж показва, че нашите витражисти са на ниво.
До 12 октомври изложбата може да се види и в метростанцията СУ „Св. Климент Охридски”, в пешеходната зона откъм Орлов мост, но изцяло във фотоси. Планира се тя да гостува и във Варна, Пловдив, Русе и Велико Търново през следващата година.
Снимки: предоставени от организаторите
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..