Лауреатските дни „Катя Попова” са един от най-дълголетните музикални форуми у нас. Създадени са през 1966 г. по идея на голямата оперна певица, чието име носят. Артист с неподражаемо очарование и талант, Катя Попова напуска този свят твърде рано, оставяйки неголям брой записи и незаличими спомени сред своите съвременници. Според организаторите, това е първият фестивал в света, който предоставя сцена само на млади изпълнители, получили престижни награди през последните две години.
Съвременна музика, изпълнена на хармоника – не се случва често, но в афиша на Лауреатски дни „Катя Попова” имаше и такава програма. Инструментът, който е от една и съща група с акордеона, беше в майсторските ръце на Никола Пекович от Сърбия. Носител на награди от големи конкурси в Канада, Испания, Русия, Сърбия, Украйна, той е концертирал в цяла Европа, в Китай и др.
За пръв път съм в България – разказва той. Това е безценен опит за мен. Запознах се с много музиканти, чух интересни концерти. Притеснявах се как публиката ще възприеме съвременните автори, които изпълнявам, но получих много топъл прием. Остана време и да разгледам Плевен. Градът ми хареса, но най-много ме впечатли гостоприемството на хората. С удоволствие бих дошъл отново.
Освен международните конкурси, които е спечелила в България, флейтистката Надя Стоилова цени особено много втората си награда от „Концертино – Прага” и първата от „Jeunesses musicales” – Букурещ. Малко над 20-те, тя е студентка в НМА, работи като оркестрант, но най-голямото удоволствие за нея е да свири като солист.
Имах шанс да се насладя на работата с маестро Дафов и Плевенска филхармония. За мен беше прекрасна възможност, чувствах се добре на сцената. По време на репетицията получих много ценни съвети от диригента и благодарение на него бях уверена на концерта. Радвам се, че съм част от Лауреатските дни.
За съжаление, никога не остава време да разгледам градовете, в които свиря. Понякога се връщам специално, като турист. Бих искал да дойда и в България. Аз съм от Харков, Украйна, живял съм малко в Москва, а вече шест години съм в САЩ. Тук във въздуха има нещо, което ме кара да се чувствам почти като в родината си. Чух и другите изпълнители, видях колко сърдечно бяха приети. Аз също се чувствах прекрасно като артист. Наблюдавах хората как слушат, как аплодират. Подобна публика винаги ми дава щастие и надежда за бъдещето.
Много неща са се променили от времето на първите издания, когато фестивалът е бил подкрепян от държавните институции и цялата културна общественост на Плевен. Днес общината възлага част от организацията след конкурс за обществена поръчка. И се надява победителите от престижни състезания да не са запълнили програмата си за няколко години напред с ангажименти към големи импресарски и звукозаписни компании. Основен организатор на последните две издания е Мартин Кърнолски и екипът му от „НеоАртЗона”.
Песните на група "Тангра" ни вълнуват вече почти половин век. "Тангра" живее много активен музикален и творчески живот в обновен състав – от около седем години е с фронтмен и вокалист Борислав Мудолов, познат и от групите Der Hunds и Intelligent Music..
Младата певица Paola завърши 2024 година позитивно със "Силата на любовта" – не само песен, а музикално пътуване към сърцето. "Идеята е да се покаже, че всички сме красиви такива, каквито сме, и че е изключително важно какво носим в сърцата си –..
Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..
"Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и сè весел! Вечер – дордето ще легнем – той пее; сутрин, щом си отвори очите, пак..
Макар че тачим Васил Левски като светец, не са много народните песни, посветени на него. Днес ви предлагаме една от тях – "Кажи ми, горо" – в изпълнение..