Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във „формат бонзай”, но с несломим дух – фестивал „АмБъл – 2014”

Снимка: AmBul 2014

С концерт на „Словена квартет”, озаглавен „Етно Европа”, започна фестивалът „АмБъл2014” (AmBul). Основан през 1998 г. от американеца Джефри Дийн и организиран от фондация „Арденца”, фестивалът е утвърден форум за представяне на нови и непознати творби от американски и български композитори, място за среща и сътрудничество между творци от България и САЩ, подиум за млади изпълнители…” – така пише в сайта на събитието. А неговите неизброими почитатели знаят, че програмата защитава тези ценности издание след издание. Обикновено „АмБъл” се провежда през октомври и продължава около седмица. Първото изключение от това правило е тазгодишният четиринадесети поред фестивал. Пианистката Даниела Дикова, представител на „Арденца”, разказва:

Ние се шегуваме, че тази година фестивалът е във „формат бонзай”. Разбира се, причината е липсата на финансиране. Но ние сме упорити. Убедени сме, че ценностите, зад които заставаме и защитаваме всяка година през октомври, трябва да имат развитие във времето. Това ни мотивира да не се отказваме и да отбележим присъствието си и тази година, макар само с три концерта. Първият е на „Словена квартет” с ръководител Звездана Новакович от Словения. Тя използва славянски и български звучности, създавайки авторска музика и импровизации. В квартета Звездана е заедно с три певици, които познава от обучението си в Академията за музикално и танцово изкуство – Пловдив. Спечели ни нейният ентусиазъм да твори върху основата на българския фолклор. Знаем колко неизчерпаема съкровищница е нашето традиционно музикално наследство, но сякаш понякога забравяме това, а хора като Звездана ни го припомнят. Този път фестивалът не е ситуиран в една седмица, както обикновено. Следващите събития са през ноември. Предстои концерт на джаз тромпетиста Венци Благоев и неговата формация „Джазтет”. Завършваме с програма, посветена на българската класика. Ще прозвучат произведения от Константин Илиев и Любомир Пипков, а също – творба от Георги Арнаудов, написана специално за фестивала „Вива пиано“, но в нова транскрипция. Благодарни сме на Посолството на САЩ в България за подкрепата, както и на нашите домакини от библиотеката „Американски ъгъл“ (American Corner). Намирам, че залата на „Американски ъгъл“ е много подходяща за музика с експериментаторски и импровизационен характер. Екперимент, новаторство, импровизация са и основните линии на фестивала „АмБул“.

Звездана Новакович обича да казва, че е в България „от две много хубави години“. У нас завърши специализация по народно пеене при проф. д-р Светла Станилова. Освен певица тя е и арфистка. Ето какво разказа за проекта „Етно Европа”, в който е заедно с Гергана Павлова, Невяна Ганева и Диляна Василева – солистки на асамбъл „Тракия“.

„Словена квартет” Снимка: Албена Безовска

Идеята за създаването на „Словена квартет” дойде от моята любов към народната музика. Много ми харесва да слушам българските гласове. Тази старинна вокална техника отваря вътре в мен непознати светове. Мисля, че това е най-прекрасното нещо, което може да изпее една жена. Чувствам се щастлива когато пея с чудесните изпълнителки в квартета. С това старо изкуство аз се опитвам да пътувам през славянските култури. Вие имате славянски корени, а аз съм от Словения и виждам много еднакви традиции в двете култури. Например българските кукери – в моята страна имаме същия обичай, но се нарича „куренти”. Ние сме от един род, както казваме в Словения „староцърковно славянство”. Привлечена от народната ви песен, започнах да правя аранжименти на старинни български образци, а също – на словенски, белоруски, сръбски, хърватски. Ще се опитам да „отида” с музиката си навсякъде, където има славяни.


На концерта в рамките на „АмБъл“ квартет „Словена“ изпълни авторска програма, изградена върху известни български народни песни, американски и словенски фолклор. Малко са вокалните формации у нас, които могат да си позволят толкова сложен репертоар. При това изпълнен блестящо, с изключително чувство за фолклорните стилове, съвременните хармонични решения и неподправен артистизъм.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Група „Тангра“

"Нашият град"

Песните на група "Тангра" ни вълнуват вече почти половин век. "Тангра" живее много активен музикален и творчески живот в обновен състав – от около седем години е с фронтмен и вокалист Борислав Мудолов, познат и от групите Der Hunds и Intelligent Music..

публикувано на 13.01.25 в 10:15

"Силата на любовта"

Младата певица Paola завърши 2024 година позитивно със "Силата на любовта" – не само песен, а музикално пътуване към сърцето. "Идеята е да се покаже, че всички сме красиви такива, каквито сме, и че е изключително важно какво носим в сърцата си –..

публикувано на 11.01.25 в 10:15

"На края на земята"

Малко преди ремикса на Фабрицио Паризи на песента "Двама", поставяща началото на цял техен съвместен проект, певицата Деси Добрева представи новата си авторска песен "На края на земята". Музиката и текстът са нейни, за аранжимента се обръща към Юлиян..

публикувано на 10.01.25 в 10:15