Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Манастирският комплекс „Св. Йоан Предтеча”

БНР Новини
Снимка: svetimesta.com

Под номер 25 в списъка на националните туристически обекти на България се нарежда православният манастир „Св. Йоан Предтеча”. Руините му се открояват на красиво възвишение над бреговете на река Арда, която пресича град Кърджали. Светата обител е била част от средновековния епископски комплекс „Св. Йоан Продром”.

Предполага се, че манастирът е бил основан през VI-VII в. на мястото на предишни църкви в типичен византийски стил. Интересното е, че планът на този храм следва т. нар. „атонски тип” и вероятно е издигнат по едно и също време с някои от църквите на Атонския полуостров. В миналото целият обект е бил духовно средище на една от големите средновековни епархии – Ахридос.

Останките от някогашния манастир излизат за пръв път наяве през 30-те години на ХХ век, а близо три десетилетия по-късно, по време на строителни работи, на бял свят се появяват и руини от църквата му. По-късно, когато стартират археологическите разкопки, учените попадат на следи от солидни крепостни стени, обграждащи голям манастирски комплекс. Но това, което удивило археолозите, са стените на някогашната църква, покрити със следи от уникални стенописи.

Снимка

Историческите сведения и запазените останки от градежите дават основание да се твърди, че големият комплекс от сгради с църква, се е превърнал още в края на IX и началото на X век в епископско, а по-късно и в митрополитско средище. За това свидетелстват уникалните находки, намерени в храма и около него. Там археолозите откриват пет зидани гробници. Една от тях се намира в самата църква и е била херметически затворена. След внимателното й отваряне, учените с изненада съзират мощите на висш християнски духовник от края на XII и началото на XIII век. Според някои в гробницата са били положени мощите на патриарх Евтимий (най-известният български средновековен книжовник, духовник и православен светец), но други отхвърлят тази хипотеза, заради липса на достатъчно доказателства в нейна подкрепа.

В гроба са намерени още напълно запазен епитрахил (църковна одежда), тъкан със злато и с необикновена украса, както и църковни мощи, зашити в платнен кръст. Тази находка потвърждава предположението, че през Средновековието днешният Кърджали е бил важен християнски център. Счита се, че епитрахилът е изключително скъп и е бил изработен в Константинопол.

Вероятно в един по-късен етап храмът е бил разрушен. След това, за много кратко време, той отново е бил построен. Но по време на турското нашествие на Балканите целият комплекс окончателно е превърнат в руини и потъва в забрава.

Снимки: svetimesta.com и bg-patriarshia.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Чипровският манастир е молитвено място, в което има лек за душата

За всеки манастир, когато е създаван, мястото е подбирано не случайно, така е и с Чипровския манастир. Построен е през X век в живописна местност, в Предбалкана. Отдалечен е на 22 км. от гр. Монтана. Манастирът е историческо и богослужебно средище..

публикувано на 19.10.15 в 15:04

Възходът и упадъкът на легендарния град Кабиле

Предполага се, че той носи името на тракийската богиня-майка Кибела, изобразена върху релеф на скалното светилище „Зайчи връх”. Именно в подножието на тази древна астрономическа обсерватория възниква едно от най-големите търговски и културни средища в..

публикувано на 24.09.15 в 11:30
Порта към крепостта

Първата ни столица Плиска е извор на спомени за величието и мъдростта на българите

Най-пръв град, център – може би такова е значението на името Плиска, което основателите на Първата българска държава през VII в. дали на своята столица. Мястото избрали там, където се преплитат важни търговски пътища, а релефът осигурявал отлични..

публикувано на 18.09.15 в 12:42