На какви ли не инициативи се наглеждат българите, след като на Априлския пленум от 1956 г. партийната власт в БКП е овладяна от Тодор Живков. Дотогавашният продоволствен курс е изоставен, за да се даде път на тежката индустрия, която трябва да даде работа на стичащите се в градовете довчерашни български селяни. Същевременно, Живков продължава да укрепва властовите си позиции в партията. На 12 юли 1957 г. са отстранени от ЦК на БКП Йонко Панов, Добри Терпешев и Георги Чанков за „антипартийна дейност, кариеризъм и груповщина”. В тази обстановка през юни 1958 г., в присъствието на партийния и държавен ръководител на Съветския съюз Никита Хрушчов, се провежда VII конгрес на БКП. Във вътрешнополитически план той утвърждава възхода на Тодор Живков към едноличната власт и макар в Политбюро да не влизат нови хора, в Секретариата и в ЦК са избрани множество Живкови поддръжници. Във външнополитически план конгресът решава да се даде отпор на обвиненията в хегемонизъм, които югославските комунисти отправят към КПСС, и да се отхвърлят „националните пътища” към социализма. И още:
„Европейският съюз? Моят съвет е: затворете го веднага“. Стряскащи думи, особено когато са изречени от Маргарет Тачър и записани в книгата й „Изкуството на държавника”. През 80-те години на XX век „желязната лейди” извади Великобритания от икономическата..
Другата България – това са хилядите българи, прокудени в чужбина след просъветския преврат на 9 септември 1944 г. Разпръснати по целия свят, те живеят с образа на родината, с нейното оспорвано минало, трагично настояще и неизвестно бъдеще. Принудени да..
Аз имах все слаби бележки, все тройки имах по български и литература. Изкарвах тройка, защото никога не можах да направя увод, изложение и заключение в едно съчинение. Аз започвам, както си ща и завършвам, както си ща. Това казва навремето писателят..