Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Момичето с ленените коси" – дебютен албум на младата пианистка Лили Богданова

БНР Новини
Снимка: личен архив

След броени дни Лили ще представи своя първи солов албум. Той се нарича „Момичето с ленените коси” – по името на една от пиесите, включени в колекцията. Заглавието дава и личен нюанс, защото косите на младата пианистка наистина са с „ленен” цвят. А тя е красиво и ефирно момиче – каквото рисува музиката на Дебюси. Записите са направени във Виена, а концертът-промоция е на 24 ноември в камерна зала „България”. Той е в рамките на ХХ фестивал „Млади музикални дарования”. Освен новия албум, Лили има още един повод за професионална гордост. През първата седмица на ноември тя взе участие в Международния конкурс за пианисти под егидата на принцесата на Мароко Лайла Мерием.

СнимкаЯвявала съм се на много клавирни конкурси, но това е най-големият в биографията ми досега. Имаше над 100 участници от Русия, Франция, Италия, Япония… Общо 20 страни. Наградата, която спечелих там, е специално отличие, което се присъжда за най-добро изпълнение на соната от Моцарт. Произведението беше сред задължителните пиеси за явяване на конкурса. Щастлива съм, защото винаги съм била убедена, че този композитор е много труден за изпълнение. Не само клавирните му творби. Мои приятели, които свирят на други инструменти, също споделят това мнение. Никак не е маловажно, че сред толкова участници, изпълнили едно и също произведение, именно аз съм успяла да впечатля журито. Наистина съм много щастлива.

В момента Лили е във втори курс на Националната музикална академия „Панчо Владигеров” в класа на проф. Борислава Танева – известен изпълнител и клавирен педагог. Преди това неин преподавател в Националното музикално училище „Любомир Пипков” – София е Емилия Канева. След завръщането си от Рабат (мароканската столица), младата пианистка се зае усилено с подготовка за концерта в зала „България”. Направи и кратка фотосесия за книжното тяло на албума си. Дискът е изцяло с френска музика. Включени са 12-те прелюдии от Първата тетрадка на Клод Дебюси. Те са кратки пиеси – средно по три минути всяка, а пресъздават толкова различни състояния. Другият композитор, който представям, е Цезар Франк. Изпълнявам неговия цикъл „Прелюд, хорал и фуга”. Много красиви произведения. Идеята е да се покажат творци от една и съща страна, живели почти по едно и също време, а създали различна по заряд музика. Записите направих в Университета по музика и изящни изкуства – Виена. Започнах миналото лято, а през 2014 г. завърших работата си по албума. Освен няколко солови пиеси, на концерта ще изпълня Соната за чело и пиано от Дебюси, заедно с Атанас Кръстев. Реших, че е добре да покажем още една страна от камерното творчество на този композитор. Надявам се да публиката да преживее приятни минути с нашата музика, надявам се и дискът да намери добър прием.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Любов и вино"

Песента "Любов и вино" беше представена от звездата на родната естрада Йорданка Христова през 2023 г., дни преди 14 февруари. Както датата, така и песента обединяват два празника – на виното, и на любовта: "Какво е виното без любовта? Какво..

публикувано на 14.02.25 в 10:25

"Обичам те"

Любовта – основното вдъхновение за много творци – е дала импулс на Кристина Дончева за песента ѝ "Обичам те". Тя е и автор на музиката и текста, разказващ много лична история. Думите идват при Кристина още през 2018 г. под формата на стихотворение. То..

публикувано на 14.02.25 в 09:05
Костадин Гугов

90 години от рождението на знаменития народен певец Костадин Гугов

Роден на 12 февруари през 1935 г. в София, в семейство на бежанци от Кукуш, Костадин Гугов остава известен като един от най-автентичните изпълнители на народни песни от Македонската фолклорна област. "Имах щастието да израсна с песните на..

публикувано на 12.02.25 в 07:30