Ваня Велкова е родена в Пловдив, един от най-красивите български градове. Животът й се стича така, че почти 20 години живее в Германия. Отначало е в Хамбург, където основава българско училище. От 2001 г., в продължение на девет години, е преподавател и директор на Българското училище в Хамбург. Тя е един от основателите на Асоциацията на българските училища в чужбина. Кариерата й продължава в Берлин, където се занимава с преподавателска дейност. Същевременно
с това г-жа Велкова е чуждестранен кореспондент на българското интернет радио „Татковина” в Германия и кореспондент за Германия на в. „България Сега” в Чикаго. От години подкрепя домове за деца, лишени от родителска грижа и извършва дарения в България. Напрегнатият й делник не прекършва връзката й с родния Пловдив. За Коледа Ваня Велкова подари на съгражданите си прекрасни мигове с изложбата „Напъстрени с традиция и красота”, подредена в Регионалния исторически музей – Пловдив. В нея тя представя личната си колекция от автентични народни носии и накити от България, както и няколко други нейни колекции. В изложбата греят със своето изящество над 20 носии от различни етнографски области на България, стари и нови образци на дантели и шевици, а също автентични предмети от бита на българите през ХIХ и началото на ХХ век. Чуйте в звуковия файл какво разказва Ваня за своята страст към българските традиции и носии.
В първия ден на Новата 2025 г. Разлог ще се събуди от "звонци и тумбелци", зурни и тъпани. По традиция колоритният кукерски фестивал "Старчевата" ще започне в 11:00 часа на централния площад " Преображение " . Седем групи от седем..
Всеки празник има свой аромат, "одежди" и мелодии. Така е и с Коледа. "За Коледарските песни и тяхното предназначение малко се знае, и малко се говори, а даже и грешни неща се казват. Но по-важното е, тези песни да ги има!" – казва в интервю за Радио..
Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува със специално внимание и много празнични обреди. След тихата и свята нощ, когато българите се..