Изкуството е един от най-добрите медиатори. Чрез него хората научават повече за различните култури по света – от музиката, филмите, картините, създадени на десетки хиляди километри от собствената им родина. Изкуството прави по-разбираем живота на планетата, прокарва мост между традициите. То разказва истории, свързани с религиите по света и така съкращава разстоянията между тях – думи на г-н Раджеш Кумар Сачдева, посланик на Република Индия в страната ни, по повод откриването на изложбата „Умозрителност” в София.
Събитието е под патронажа на министъра на културата г-н Вежди Рашидов, а куратор на изложбата е известната художничка Анджоли Ила Менон. Тя е подбрала дигитални отпечатъци върху платно на четиринайсет майстори на фигуративното изкуство от XX-XXI век. Изложбата пътува по света от 2008 г. и запознава широката публика със спецификата на индийската модерна живопис. Фигуративната форма в съвременното изкуство на Индия е представена в творбите на някои от най-изявените индийски художници, получили признание на националната и международната художествена сцена. Оригиналите на картините се съхраняват в най-големите галерии и музеи на Индия, Великобритания, Франция, Япония и др. Наред с Посолството на Република Индия, съорганизатори на събитието са Индийският съвет за културни връзки и Индологическа фондация „Изток-Запад”. Г-н Раджеш Кумар Сачдева сподели за Радио България:
Вярвам, че чрез изкуството ние можем да видим как художниците визуализират настроения и чувства от Индия. Защото нашите две страни са различни. Имаме и много общи неща, затова съм убеден, че българската публика ще оцени изложбата. Аз съм тук от няколко месеца и успях да видя, че това е красива страна. Хората са много приятелски настроени, истински обичат Индия. Където и да отида – не само в София, но и в другите градове, които съм посетил – виждам, че приемате много добре чужденците. Миналата година три индийски филма бяха заснети в България – в Банско, Варна и още няколко града. Посетих снимачните площадки няколко пъти. Освен че видях прекрасни места от страната ви, научих, че българите са много талантливи. В екипите имаше ваши сънародници, които работеха като опитни професионалисти. Бях истински впечатлен от уменията на българските специалисти във филмопроизводството.
Датата на първото представяне на „Умозрителност” беше избрана специално – 26 януари в Индия е национален празник. Тогава се отбелязва Денят на Републиката. Изложбата е посветена и на една забележителна годишнина.
Наскоро се навършиха 60 години от установяване на дипломатическите отношения между нашите две страни – каза още г-н Сачдева. – По този повод бяха организирани много събития в областта на културата, икономиката. Продължаваме и през 2015 г. Изложбата „Умозрителност” ще бъде в София, след това ще бъде показана в още четири различни града на България. Имаме голяма подкрепа тук, работим в сътрудничество с много български организации. Заедно с Индологическа фондация „Изток-Запад” направихме възможно представянето на тази изложба, а също и на много други събития. Бих искал да спомена и клуб „Приятели на Индия”, „Намасте, България”, както и Асоциацията на индийците в България, която представя и популяризира автентични индийски празници. Много са дейностите ни, работим активно.
В София изложбата гостува в зала „Средец” на Министерството на културата (27.01-03.02) и в Народния театър „Иван Вазов” (04.02 - 15.02). След това ще бъде представена във Варна (17.02-4.03) , Русе (6.03 - 27.03), Бургас (30.03-15.04) и Пловдив (17.04 - 30.04).
Снимки: от каталога на изложбата
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..