След 4 години подготовка артефакти от древната цивилизация на траките, намерени по българските земи, ще бъдат показани тази пролет в музея „Лувър” в Париж. В основата на изложбата ''Епопеята на тракийските царе”, която ще може да се види от 15 април до 20 юли 2015 г., са последните археологически разкрития в гробницата на тракийския цар Севт ІІІ. Това е може би най-значимата културна проява на България във Франция след Всемирното изложение в Париж през 1900 година, заяви пред журналисти френският посланик в София Ксавие дьо Кабан.
За най-големия музей в света, Лувъра, е гордост да покаже на света тракийската цивилизация, допълни той. Като свидетелство за значимостта на изложбата посланикът посочи факта, че от подготвените от предишния директор на музея дузина изложби за тази година, наследникът му Жан-Люк Мартинез ще реализира само две и една от тях е тази с тракийските съкровища.
Според културния аташе на посолството Давид Вейсман учените засега са разкрили едва 10 на сто от тайните на древните траки по нашите земи.
От няколко години се правят проучвания за връзките на траките с древен Египет например, защото такива връзки съществуват, посочи г-н Вейсман. В наши дни се използва вече сателитна техника за проучване на тракийските могили и ние знаем, че към 90 процента от обектите все още не са разкопани и осмислени. Едно от интересните места за бъдещи разкопки продължава да бъде древната Аполония край Созопол, смята той.
От своя страна Лувърът също ще гостува в България с две изложби.
В София ще бъде представено древноримското съкровище на Боскореале, съобщи френският посланик. А в Пловдив ще гостуват експонати от изкуството на древен Египет. Но „черешката на тортата” ще бъде изложбата „Сатирикон” с гравюри на Андре Дерен. Те ще гостуват на музеите в Казанлък, Враца, Бургас, Варна, които дават свои творби за изложбата на траките в Лувъра.
Гостуването на тракийските съкровища в Париж ще бъде съпроводено с организиране на културен сезон на България с изложби, концерти, кино фестивал. Предвижда се през март да се проведе семинар с експерти на Лувъра за новостите в областта на реставрацията и консервацията, а през юни да се състои международен колоквиум по тракология, посветен на археологическите открития в България. Ще използваме повода да огранизираме в Париж и бизнес среща на френски и български предприятия, допълни посланик Дьо Кабан.
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..