Тази вечер в столичното кино „Люмиер”, в рамките на "София филм фест", ще се състои световната премиера на италианския филм „Децата на Маам”. По този повод в София са легендарният актьор Франко Неро и неговият колега Лука Лионело, режисьорът Паоло Консорти и продуцентът Джузепе Лепоре. Както посочват организаторите на фестивала, историята на лентата отвежда зрителите в бивш месокомбинат, превърнат от група свободни артисти в галерия. В изоставената фабрика започва подготовката на изложба на съвременно изкуство, организирана от галерия „Маам”. Целта на начинанието е да бъдат защитени бездомниците, живеещи в нея и застрашени от изгонване. Във филма има и „българска следа” – костюмите на героите са създадени от младия български дизайнер Иван Донев. Ето какво каза той в интервю за Радио България:
Работата беше много забавна, бих казал, защото търсехме начин, по който да се доближим максимално до мястото, в което е сниман филмът, а то е доста специално. Стигнахме дори до рециклиране на материали, за да постигнем нужния ефект. Решихме, че за да предадем по-специален дух на тези костюми е много важно да търсим алтернатива. Те не са непременно съвременни, тъй като филмът е в различни епохи: в минало, в настояще и бъдеще. И търсехме да придадем по-естествен вид на нещата. Ще видите дори актьора Лука Лионело облечен в униформата на „Рома”. Една ситуация, в която ви показваме нормален свят, непосредствено свързан с миналото. Така че употребата на естествени материали като например лен, беше уместна, за да изглежда по-земен този филм. Ще видите шлемове.Например този на Ангела е направен от цветя. Избрахме лилиум, който е символ на чистотата. Използвахме го вместо пера. Ще видите и много ефекти в грима. Бих казал, че се получи една наистина добра работа.
Художникът разказва за новите си проекти:
Проектите са свързани както с висшата мода, така и с изкуството, защото за мен изкуство е и модата, в друга форма представено, разбира се. Работя по един културен проект – да покажем българския фолклор по света. Опитвам се да създавам връзки с други държави, където да представим нашия фолклор, защото той е вдъхновение за мен. Аз съм завършил музикална паралелка с народно пеене, също и фолклорни танци, така че той е в сърцето ми. Ето защо търся вдъхновение в българското. Проектите са и светски, това са си моите събития с висшата мода. И търся да свържа пряко двете неща – културата и модата, за да покажа на хората, че дори начинът, по който се обличаме, е диалог, без да се налага да говорим. Ще ви кажа, че моите модни ревюта са винаги на фон с фолклорна българска музика, независимо къде съм по света. Аз мисля, че българският глас, българската музика има своята магия и сила, която действа на много хора. Неслучайно световното кино използва нашия музикален фолклор.
И някои биографични подробности за талантливия Иван Донев:
Завърших в Пловдив, в СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”. Веднага след това заминах за Италия, където учих в най-старата академия за висша мода в Рим – „Коефия”, след което направих своята магистърска степен в маркетинг на модата. И няколко месеца след това започнаха страхотни предложения от страна на модни фотографи, организатори на седмици на висшата мода – в Португалия, в Турция. Наскоро имах посещение в Катар, като моята цел е да представя българския фолклор с един проект, по който все още се работи. Бих казал, че нещата за мой късмет се случват много бързо. И това ме радва, защото разбирам, че хората проявяват доверие към таланта ми.
Ще добавим, че Иван вече има поредица от награди за творчеството си. То е обект и на множество публикации в престижни издания.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..