Едно от очакваните събития в рамките на "София филм фест" е Панорама „Милениум”, представяща най-доброто от едноименния форум за независимо документално кино в Брюксел. „Милениум” е единственият световен кинофестивал, посветен на основните цели на новото хилядолетие, приети от държавите членки от ООН през 2000 г. Сред тях са премахването на бедността, насърчаване на човешкото и социално развитие, съхраняване на природните ресурси. Основатели и организатори на този респектиращ форум са Златина Русева – известен документалист и Любомир Георгиев – продуцент. Между 20 и 28 март предстои седмото издание на „Милениум” в Брюксел. Освен документалната програма и традиционните WEB DOC MEETINGS, посветени на новите дигитални медии, тази година фестивалът ще е домакин и на Първия футуристичен конгрес, на който, съвместно с изтъкнати специалисти, ще бъдат обсъдени големите предизвикателства на утрешният ден. Съпътстващата програма включва и поредица от конференции – „Европа и Новият световен ред”, „World Wide Web: Тъмната страна на цифровата революция”, „Човек и биологичното разнообразие: Хроника на един предизвестен разрив” и др. Както обикновено, филмите, които предлага форумът, са над 800. Това означава огромна предварителна подготовка и активна работа на жури и специалисти.
Нашите сънародници организират и Фестивал на българската култура в Брюксел. Той се появи някак на шега, заради приятелски контакти и желание да заявим своето място в огромното културно многообразие на европейската столица. Постепенно идеите ни се разшириха и сега подготвяме петото издание – разказва г-жа Русева. И още:
Фестивалът изигра изключително положителна роля. В началото публиката се разотиваше след прожекции и представления. Последните една-две години събитията са повод след това да поговорим, да изпием по чаша българско вино. По някакъв начин фестивалът ни дава самочувствие, че сме народ с история, с постижения в областта на културата. Аз самата открих много българи, които живеят в Белгия и които не познавах преди това. Те споделят, че си идват в България, посвещават времето си на своите близки и почти нямат възможност да посещават театрални спектакли, да се информират за новостите в литературата. Това е една от нашите задачи – да имаме връзка с културния живот в България. Отделяме особено внимание на децата, които растат в многоезична среда. За тях организирахме няколко събития и видях с какво нетърпение ги очакваха. Тази година куклените постановки и детската тема ще бъде сред акцентите.
Златина Русева е автор на много филми, носител е на престижни награди за творчеството си. В каква посока гледа като творец – ето и нейния отговор:
Искам да правя кино за позитивни неща в живота. Имам идеи и обмислям нов филм – за хора, които успяват да намерят смисъл в живота си, да предадат стойностите, които започнаха да се губят. На този свят в момента му липсва светлина и положителен пример. Гледайки стотиците прекрасни филми, разсъждавах какво движи техните създатели. Явно, за да твориш, трябва да имаш нещо много важно, което да кажеш. А също – послание, което да предадеш.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..