На 3 април у нас се появи ново издание – „Невероятните истории на съкровищата на България”. То не е научно, адресирано е към детската публика и, както можете да се досетите, е илюстрирано с красиви рисунки. Книжката излиза дни преди откриването на голямата изложба в Лувъра „Епопеята на тракийските царе: Археологически открития в България”.
Намирането на съкровища понякога е случайно, забавно, а и тъжно. Такава например е историята на 13-те златни предмета с общо тегло над 12 кг, открити край село Вълчитрън в Северна България през 1924 година. Ето как започва тя в книжката: Имало едно време едно прасе, което в продължение на една година се хранило от масивна златна купа на 3600 години... Прасчо обаче свършил добра работа, защото, докато се хранел, я излъскал от едната страна и станало ясно, че съдът е златен. Но няколко предмета от съкровището пострадали – части от тях били изрязани, за да бъдат продавани на парче – например за златни зъбни коронки. И все пак, Вълчитрънското съкровище и днес блести с великолепието си, нещо повече – то няма аналог в света.
Илюстрациите са от книгата „Невероятните истории на съкровищата на България”
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови копродукции Berlinale Co-Production Market. Всяка година кандидатите са стотици, селекцията е няколко..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни болести – деменцията. Сценаристът Теодора Стоилова-Дончева се вдъхновява от действителни събития...
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..