Дегустация на български вина в Световната винарска организация, Париж, ще се проведе на 22 юни. Събитието е насочено към ценители и представители на бизнеса от Франция, Испания и Португалия. Франция е известна като страната, в която вината са на особена почит, но около 58 процента от пазара й е зает от вносни продукти, казва директорът на Изпълнителната агенция по виното и лозата Красимир Коев и допълва:
Надявам се в люлката на винопроизводството да пробием с много по-големи количества българско вино, което освен с качество се отличава и със сравнително ниска цена. Дегустацията ще отвори възможност за допълнително договаряне, презентиране, предоставяне на мостри и сключване на договори между българските производители и френските търговци. Искам да подчертая, че ще присъстват всички големи търговски вериги, както и ресторантьори и хотелиери. Те ще оценят българските вина от гледна точка на пазарния им потенциал.
Към днешна дата, България изнася годишно между 3 и 4 млн. литра вино за френския пазар. Освен търсене от страна на търговци и дистрибутори, Красимир Коев очаква и интерес от страна на производители. У нас има вече три френски компании и една френско-немска, които присъстват трайно с лозови масиви и производствени мощности, като продукцията им се изнася за европейския пазар, коментира той. Коев очаква засилване на интереса на чуждите инвеститори към сектора у нас:
Съчетанието на климат, лозови насаждения, сравнително евтината работна ръка и ниските данъци, привличат чуждестранен интерес към България. Европейските субсидии до 75 процента за създаване на лозови насаждения, също са много атрактивни, защото във Франция стимулите в сектора са около 50 процента. Отделно, по ОП „Развитие на селските райони“ се предоставят субсидии за изграждане на винарски предприятия. Това ще позволи обновяване на съществуващите и построяване на нови винарски изби. В момента в процес на доизграждане са 21 нови изби.
Идеята е до 2018-а да бъде привлечен капитал с цел обновяване на старите и създаване на нови лозови насаждения на територията на България. Преди години белите сортове са засаждани предимно в Северна България, а червените – в Южна, но ограничението е отпаднало с цел обновяване и подобряване на конкурентоспособността в сектора.
България е притегателна дестинация във винопроизводството, уточнява още Коев, а чуждите капитали в сектора са не само от ЕС. У нас до месеци предстои навлизане на китайски инвеститор, с мащабна инвестиционна програма, която включва дейности като износ и придобиване на лозови масиви и терени в района на Пазарджик и Пловдив чрез смесено българо-китайско дружество. В плановете на компанията влиза и закупуване на винарско предприятие. Това не е първата китайска инвестиция в сектора. От миналата година друг китайски инвеститор управлява около 4000 дка лозя в района на гр. Лом.
Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата “Как се пише” на Българското национално радио очаква отговори на този въпрос от своите слушатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите...
Столичната зоологическа градина се похвали с рекорден брой животни, родени през 2024 г. “ Нашата глутница от вълци се увеличи с девет млади вълчета. Роди ни се малка зебричка, антилопи от вида кана, няколко гривести козирогчета. Имахме попълнение и..
Движението за права и свободи ще отпразнува днес в столичен хотел 35 години от създаването си по инициатива на крилото около нейния основател Ахмед Доган. По повод годишнината лидерите на разцепилата се партия отправиха приветствия. " Д-р Ахмед..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..