„Шоколадовите славеи” и „Шоколадово семейство” – така наричат детска вокална група „Шоколадче” от град Лом. Сладко име е избрала за своите талантливи певци вокалният педагог Росица Кръстева. С обич и грижа тя работи с тях вече седем години и признанието не закъснява. Съставът и неговите солистки са носители на редица отличия, последните спечелиха през месец юни в Италия.
Беше през 2008 година. Сбъднах мечтата си, колкото и по детски да звучи. В началото в състава имах 14 деца. Поканих Видинския митрополит Дометиан, който ни направи официално кръщене и започнахме работа. В момента малките певци са 28. Разпределени са в няколко групи. В подготвителната са около година и след това преминават в „Млечно шоколадче”. А концертният състав е т.нар. тежка артилерия на „Шоколандия”. Децата там са от 9 до 13-годишна възраст. Те обичат музиката, но и знаят – забавлението върви наред с много труд. Талантът е относително понятие – той е семчица, която се слага в саксията, оттук нататък започва сериозната работа и малко по малко се надграждат уменията. А емоциите и преживяванията, които носи изявата на сцена са много силни. Аз се радвам, че „Шоколадчетата” ценят това, което правим взаимно, разбираме се, говорим на един език. Ние сме частна формация. Сама се справям и с подготовката, и с организацията на участията. Помага ни община Лом, както и частни спонсори. Репертоарът ни е широк. Предизвикателство е за тях да пеят на различни езици, любим им е италианският. Преди няколко години представихме няколко песни на албански. Случи се на конкурса „Златни ябълки” в Кюстендил. Композиторът Адем Имери бе председател на журито и изпълнихме негови композиции. Имахме съвместен концерт с оркестър Симфониета Видин през октомври 2014 г. С него чествахме 100 години от основаването на Детската оперета в град Лом. Изпълнихме написаната специално за нас от Маргарита Маргаритова Симфонична приказка за солисти, хор и оркестър „Рожден ден”. Тази съвместна изява беше полезна за децата от групата. Единственото което си пожелавам за себе си, за „Шоколадчетата” и техните семейства е да сме живи и здрави, за да продължаваме да си подаваме ръка и да работим заедно.
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
На 24 ноември (неделя) от 19:00 ч. в концертната зала на НМУ "Любомир Пипков" женският народен хор "Драгостин фолк национал" отбелязва три..
Звездна група и звезден изпълнител се събраха, за да възродят песен, написана преди почти четвърт век. D2 и Графа записаха съвместната си песен "Колко си..