На 2 август Античният театър в Пловдив събира настоящи и бивши артисти, преминали през редиците на Ансамбъл „Тракия“. Очаква се да присъстват и стотици верни приятели и почитатели на състава, които ще пристигнат от различни точки на земното кълбо. Концертът се нарича „Среща на поколенията“.
Независимо от името си, ансамбълът представя музика и танци от всички фолклорни области на България. Гостувал е в повече от 50 страни - Франция, Белгия, Германия, Япония, Индия, Мексико…
От 1997 г. главен художествен ръководител е проф. Даниела Дженева, дъщеря на основателя, танцьор и хореограф в „Тракия“ от 1978 г. От нея научаваме подробности за предстоящия концерт:
Решихме да празнуваме около 5 септември. Тогава се е състояла първата премиера в историята на ансамбъла преди четири десетилетия (1975 г.). Надяваме се наистина да се получи среща на поколенията. Много от нашите колеги са се пръснали на няколко континента. Те идват по родните си места през лятото и отдавна настояваха да направим събитие именно в този период. Избраната дата предшества Националния фолклорен събор в Копривщица, който много от нас ще посетят. С радост очакваме да се съберем всички заедно – настоящи и бивши участници, приятели и съмишленици, да отдадем почит на онези, които са изградили авторитета на ансамбъла. И не на последно място – да подарим един хубав празник на почитателите и на нас самите.
Началният час на концерта „Среща на поколенията“ е 20.30, а входът е свободен.
Снимки: trakia-ensemble.orgНационалното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" не е обикновено школо, а истинска фабрика за таланти. Това е първото не само в България, а на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор . Намира се в сърцето на красивия..
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..