На 2 август Античният театър в Пловдив събира настоящи и бивши артисти, преминали през редиците на Ансамбъл „Тракия“. Очаква се да присъстват и стотици верни приятели и почитатели на състава, които ще пристигнат от различни точки на земното кълбо. Концертът се нарича „Среща на поколенията“.
Независимо от името си, ансамбълът представя музика и танци от всички фолклорни области на България. Гостувал е в повече от 50 страни - Франция, Белгия, Германия, Япония, Индия, Мексико…
От 1997 г. главен художествен ръководител е проф. Даниела Дженева, дъщеря на основателя, танцьор и хореограф в „Тракия“ от 1978 г. От нея научаваме подробности за предстоящия концерт:
Решихме да празнуваме около 5 септември. Тогава се е състояла първата премиера в историята на ансамбъла преди четири десетилетия (1975 г.). Надяваме се наистина да се получи среща на поколенията. Много от нашите колеги са се пръснали на няколко континента. Те идват по родните си места през лятото и отдавна настояваха да направим събитие именно в този период. Избраната дата предшества Националния фолклорен събор в Копривщица, който много от нас ще посетят. С радост очакваме да се съберем всички заедно – настоящи и бивши участници, приятели и съмишленици, да отдадем почит на онези, които са изградили авторитета на ансамбъла. И не на последно място – да подарим един хубав празник на почитателите и на нас самите.
Началният час на концерта „Среща на поколенията“ е 20.30, а входът е свободен.
Снимки: trakia-ensemble.orgНа 3 август 2024 г. на площада в село Пелевун, община Ивайловград, се провежда първият по рода си Празник на траханата в България. Събитието, свързано с родовата памет, кодирана в традиционната българска храна като дар от природата, е по идея на..
Изделия, изработени от вълна, вдъхват усещането за вътрешен уют и топлина в посетителите на пловдивския Регионален етнографски музей, връщайки ги във времена, когато номадите прекосявали просторни територии със своите стада. И тъй като никъде не се..
Хага, град в Южната част на Нидерландия, административен център и място, където живее и работи кралицата… Едва ли някой свързва този град с българския фолклор и традиции. Факт е обаче, че в Хага интересът към българските хора, ръченици и въобще..