Любка Рондова е сред най-популярните и обичани народни изпълнители. Повече от половин век тя радва почитателите на хубавата българска песен. Днес е рожденият й ден. Отбелязваме го с някои от най-популярните образци в репертоара й.
Позволете ми да поздравя всички мои приятели, роднини и почитатели от Европа до Канада, от САЩ до Австралия, които слушат Радио България. А аз знам, че ви слушат, защото постоянно получавам писма от цял свят. От вас хората научават много, слушат българска музика. Радвам се, че често звучи и моят глас. Аз съм щастлива певица. Животът ми отне много, но ми даде силата на песента. Както се казва в една от авторските ми творби: „Живота си – Голгота аз превърнах в песен.”
Известната изпълнителка благодари и на своите почитатели, които са избрали за дъщерите си името Смиляна. Не знам точния им брой, но често ми се обаждат млади родители, за да ми кажат, че са кръстили децата си на красивата девойка, за която разказва може би най-популярната ми песен – казва Любка Рондова.
Любка Рондова е родена в село Шестево, Костурско, днес в пределите на Гърция. Запява песните на своята баба и майка в най-ранна възраст – единственият щастлив период от детството й. Гражданската война през 1948 г. разделя семейството. Любка попада сред т.нар. деца-бежанци, които биват изведени от Гърция и заживяват в страните от Социалистическия лагер. Отива първо в Румъния, после – в Полша, докато накрая се установява в Чехия. Там завършва славянска филология в Карловия университет в Прага. От 1960 г. е в България – дълго мечтаната родина, в която семейството постепенно се събира от различни краища на света. Любка започва работа като като солист и филолог в първия фолклорен ансамбъл у нас „Гоце Делчев”.
Надарена със сценично и творческо дълголетие, Любка Рондова цял живот обогатява репертоара си с непознати и незаписвани преди това песни. Благодарение на нейните усилия, образци от сборниците на братя Миладинови, Кузман Шапкарев, както и от различни други източници достигнаха до широк кръг слушатели. Казва, че все още има непубликувани песни, които е съхранила от майка си. Не са малко и авторските мелодии, създадени по текстове на български поети. Концертите, които е изнесла на няколко континента нямат брой. За дейността си певицата е удостоена с множество държавни отличия – ордените „Стара планина”, „Кирил и Методий” и др. През пролетта на 2015 г. получи и наградата за цялостен принос към българското фолклорно наследство от интернет класацията „Годишни фолклорни награди”.
Надяваме се, че и вие, скъпи приятели, се присъединявате към нашите пожелания за здраве и благодарност за хубавите песни!
Българо – белгийското сдружение за култура и изкуство "Орфей" организира концерт в Брюксел за Деня на влюбените и Трифон Зарезан. В концерта посветен на любовта и виното, ще участват пианистката Антония Кирил Евгениева, цигуларката Жаклин Прейс..
Те имат над три хиляди музикални изяви. Песните им "Непознати улици", "Дългият път към дома" и "Слънчогледите" са включен в няколко учебника по музикав България. Както техните хитове, така и наградите и номинациите за творчеството им са десетки, но..
Вече няколко десетилетия познаваме легендарните български изпълнители Васил Найденов и дуета Братя Аргирови поотделно, но едва сега те за първи път записаха обща песен със заглавие "Там, на завоя". Текстът, в който се разказва за любов и надежда, но..
Цигуларката Ива Хьолцл-Николова изпълни премиерно за България "Унгарски мелодии" от Вилхелм Ернст. Концертът на 19 февруари беше третата ѝ изява, като..
Двама изпълнители от различни поколения, но със сходна визия за музиката се събират в дует – това са Графа и Дара Екимова, а съвместната им песен е..
Виктория Главчева пее от 4-годишна и има редица спечелени награди, но особена популярност доби след участието си в телевизионния формат "Гласът на..