Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и перспективи пред чуждите инвестиции в България

БНР Новини
Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции
Снимка: www.investbg.government.bg

Преките чуждестранни инвестиции в България отбелязват ръст в размер на 1.9% през първото полугодие на 2015г. до близо 800 млн. евро. Тези резултати се дължат основно на добрата макроикономическа ситуация в България, както и на политическата стабилност, заяви в интервю за Радио България изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев.Според него,към настоящия момент има много запитвания от различен тип инвеститори в различни сектори, но преобладава интересът към индустрията, свързана с производството на части за големите автомобилни концерни и химическата индустрия. IT индустрията, туризмът, изнесените услуги, логистиката, транспортът и хранително вкусовата промишленост също попадат в „радара” на инвеститорите.





На кои други страни и региони може страната да разчита освен на традиционните европейски инвеститори?


Силно се надявам че класацията на десетте най-големи инвеститори в България ще претърпи някакво изменение. Разбира се имаме традиционни партньори, които имат установени отношения с България, като Германия и Италия. Ние обаче работим усилено за привличане на инвеститори от Азия, защото не е тайна, че големите пари към настоящия момент са на този континент, въпреки трусовете, които отбелязват финансовите пазари в последната седмица. Затова се стремим да привлечем повече инвеститори от Китай.


Стамен Янев е категоричен, че новият Европейски инвестиционен план за развитие „Юнкер”дававъзможност за финансиране на всеки бизнес.“Важно е фирмите да кандидатстват директно пред Европейската инвестиционна банка с интересни проекти, които не могат да намерят друго лесно финансиране, не са силно комерсиални и от тях не може да се търси бърза печалба”, допълваизпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции.

Кои са най-големите пречки пред чуждите инвеститори?


Наскоро правителството прие доклад на Министерството на финансите, в който са изброени десетина фактори, които пречат на външните инвестиции в България. А иначе даденостите са налице - ниски данъчни ставки, страната е добре локализирана географски и има канали към трети страни. Имаме, обаче, проблеми например с предвидимостта по отношение на прилагане на правилата в страната и в отношенията между местна и централна власт. Понякога въпреки желанието на централната власт да съдейства на даден инвеститор, местните власти действат прекалено самостоятелно и не се съобразяват с документи издадени на централно ниво, като например документът издаден за клас „А” инвеститор. Вместо да се съкратят сроковете за издаване на определени разрешителни, те се удължават, а бизнесът няма време да чака дълго. Затова се предприеха множество мерки за намаляване на административната тежест и опростяване на процеса по сертифициране.


Част отнасърчителните мерки на държавата в региони с висока безработица са свързани с възможността да се придобие земя без търг и конкурс. Също така да се подпомогне инвестицията чрез изграждане на публична инфраструктура до съответния обект или да се предостави държавна финансова помощ, като се заплати част от обучението или част от осигуровките на новонаетите лица.

В Северозападния район на България почти не се наблюдават нови инвестиции
.Как ще се преодолее регионалния дисбаланс в инвестициите?

За нас Северозападният регион е сериозен приоритет. Част от мерките ни са свързани с предоставянето на допълнителни бонус точки на всеки европейски проект реализиран в този регион. Друга мярка е въвеждането на нулева данъчна ставка за печалбата реинвестирана в региони с висока безработица. Нашата агенция насочва определен тип индустрии характерни за този регион като химическата и производството на продукти от химически вещества. Надяваме се, че скоро този негативен процес ще се обърне и Северозападният регион ще покаже своя потенциал.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Галин Цоков

МОН започва разговори за промяна в образователната система

Министерството на образованието и науката ще обсъди с депутати от различни парламентарни групи визия за промяна в образователната система, която да послужи на следващия редовен кабинет, заяви пред БНР служебният образователен министър Галин Цоков...

публикувано на 08.07.24 в 06:00

Горещините продължават

В понеделник ще бъде слънчево и горещо. Ще продължи да духа слаб, в източните райони до умерен североизточен вятър. Преобладаващите максимални температури ще бъдат между 33° и 38°, в София – 33°-34°. Над планините ще бъде слънчево със слаб вятър..

публикувано на 07.07.24 в 18:30
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Въпросът дали Доган и Пеевски не са заедно не стои на дневен ред

“ Противопоставяне Доган-Пеевски няма и не може да има ”, заявява съпредседателят на ДПС Делян Пеевски в изявление, разпространено от пресцентъра на партията. Той добавя обаче, че тема и конфликт има – “ Темата е Пеевски-дерибеите. Дерибеите,..

публикувано на 07.07.24 в 17:26