„Киномания” се роди през 1987 година, създадена тогава от Държавното обединение „Българска кинематография”, която ръководеше целия филмов процес – разказва в интервю за Радио България Владимир Трифонов, съставящ програмата на фестивала. – Тя беше събитие, което дълги години всички зрители чакаха, защото успяваше да покаже много нови, горещи филми. След промените у нас, когато филмовият пазар се либерализира и бе ръководен основно от частни компании, „Киномания” имаше няколко критични години. В последните 10-15 години се стараем да я развиваме така, че да показваме изключително нови филми, разбира се, хубави. Специалният акцент е развитието на филмова култура с представянето на избрана класика и документални ленти, свързани с историята на киното.
В подборката на филми ще бъдат включени творби с награди от тазгодишните световни фестивали в Кан, Берлин, Венеция и др. В програмата участва новата българска лента „Каръци” на режисьора Ивайло Христов. Неотдавна тя спечели Голямата награда на престижния Международен кинофестивал в Москва. Творбата разказва за младежи от провинциален град – неудачници, но пък с достатъчно хъс да успеят. На завършилия наскоро във Варна фестивал „Любовта е лудост” тя грабна още два приза. Със сигурност в програмата на „Киномания” ще бъде и документалната творба „Усмивката на българското кино” на рано отишлия си режисьор Иван Георгиев-Гец.
Акцент в програмата на феста е театрално представление на „Хамлет”, но във филмов вариант. В ролята на датския принц се превъплъщава талантливият актьор Бенедикт Къмбърбач. Всички рецензии, които сме чели за него, са изключително хвалебствени, не просто защото той е невероятен актьор, а защото пресъздава един съвършено нов, съвременен тип Хамлет – посочва Любов Костова, директор на Британски съвет в България. С „Хамлет” започва и огромна програма за отбелязване на 400-годишнината от смъртта на Шекспир – глобално културно събитие на 2016-а година. То включва образователни, филмови и танцови прояви през цялата година.
Друг акцент в „Киномания” е филмът „Роджър Уотърс – Стената”. Според Мирослав Боршош, директор на Националния дворец на културата – място свързано от години с фестивала, и двете ленти са впечатляващи.
Надявам се по този начин да покажем не само че търсим масовата публика, но и онова фино и качествено кино, от което хората имат нужда – отбелязва той. – Подбрали сме много качествени филми. Изчакваме с екипа на „Киномания” да видим фестивала във Венеция, тъй като там ще има премиери, които предстоят и искаме да видим и преценим дали са подходящи за „Киномания”.
Ще добавим, че през ноември НДК ще организира в Париж Дни на българското кино.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..